Zpráva

Jak zachránit staré knihy? Odkyselením, shodli se knihovníci

Dvaadvacet knihovníků z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje a odborníků z Národní knihovny České republiky debatovalo v Krajském úřadu MSK o tzv. kyselém papíru a možnosti, jak zachránit knihovní fondy ohrožené degradačními reakcemi v kyselém prostředí.

Odborný seminář zaštítil náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

Podporujeme rozvoj regionálních veřejných knihoven, které mají významné postavení i v informační společnosti. Moderní knihovny už si sice většinou neslouží výhradně jako půjčovny knih, plní další role vzdělávací, kulturní i volnočasové instituce, komunitního centra, ale knihovní fond je základ. Je naším zájmem ho zachránit pro budoucí generace. A protože největším nepřítelem zejména starých knih, je takzvaný kyselý papír, umožnili jsme uspořádat tento seminář,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

Ředitelka odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny České republiky Petra Vávrová, která seminář uspořádala, informovala jeho účastníky například o technologii odkyselování knihovních fondů, důvodech, proč hromadně knihy odkyselovat, Registru odkyselených knih v České republice. Poradila, jak zkoumat fyzický stav knih v knihovnách, i v tom, jak postupovat pro sepisování žádosti o dotaci na záchranu knih.


 


12. června 2017
frame-scrollup