Zpráva

Kostely přivítaly návštěvníky

Téměř tři desítky kostelů v Moravskoslezském kraji se od 1. května otevřely veřejnosti.

Lidé si je mohou prohlédnout až do konce října také díky krajské 1,2milionové dotaci Biskupství ostravsko-opavskému. Peníze jsou určeny především na financování průvodců v kostelích a propagaci projektu. Další provozní náklady biskupství a jednotlivé farnosti financují ze svého rozpočtu.

„Kulturu v našem regionu chceme podporovat komplexně a změnit tak negativní image Moravskoslezského kraje, který je často prezentován jako místo s nejmenším počtem zpřístupněných památek v republice. Pomoci v tom mohou také krajské dotace do oblasti kultury a památkové péče, které se nám v tomto roce podařilo zvýšit ze 48 na 66 milionů korun. Pro další léta se uvažuje o pravidelném navyšování této podpory minimálně o 10 procent pro každý rok,vysvětluje 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Celoročně 6 dnů v týdnu budou otevřeny vybrané kostely v Ostravě, Opavě, Karviné, Frýdku-Místku. K nejvýznamnějším poutním místům otevřeným od května do října 6 dnů v týdnu bude patřit Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku a poutní chrám Sedmibolestné Panny Marie na Cvilíně (u Krnova).


4. května 2017
frame-scrollup