Zpráva

Kraj podporuje rozvoj zázemí pro studenty technických oborů

Moravskoslezský kraj se snaží podpořit výuku řemesel a technických oborů vzdělání.

Kromě motivačních i prospěchových krajských stipendií u vybraných oborů se kraj snaží také zlepšit zázemí pro praktickou výuku. Ve Střední odborné škole ve Frýdku-Místku na Lískovecké ulici plánuje výstavbu nových dílen pro praktické vyučování.

„Dobří řemeslníci nám stále v kraji chybí a jejich nedostatek se zvyšuje. O studium určitých oborů, které žádá trh práce, není ze strany žáků základních škol ani jejich rodičů zájem. Tento jejich přístup se právě snažíme napravit. Studiu řemesel se snažíme postupně vrátit jeho prestiž a žákům poskytnout to nejmodernější zázemí pro rozvoj jejich manuální zručnosti, kterou zúročí ve své budoucí práci,“ říká Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro oblast školství.

Kraj plánuje výstavbu dvou nových budov školních dílen v ulicích Lískovecká a Na Hrázi. Aktuálně se odborný výcvik ve škole vyučuje v nevyhovujících prostorách ve Frýdlantu nad Ostravicí a v areálu na ulici Křižíkově ve Frýdku-Místku. Předpokládané náklady na vybudování dílen pro strojírenské obory v ulici Lískovecké činí zhruba 126 milionů korun a dílen pro automobilní a zemědělsko-technické obory v ulici Na Hrázi zhruba 81 milionů korun.

„V současné době hledáme finanční zdroje na tento projekt. Vzhledem k tomu, že podpora výuky technických oborů patří k našim prioritám, budeme se snažit, aby výstavba začala co nejdříve,“ sdělil náměstek Stanislav Folwarczny s tím, že v dílnách budou také odborné učebny, částečně nové moderní vybavení, laboratoře měření a moderní sociální zázemí. Součástí dílen v ulici Lískovecké bude svářečská škola, kterou budou využívat žáci strojírenských, automobilních i zemědělských oborů.

Střední odborná škola, Frýdek-Místek v současnosti vyučuje 660 žáků ve 12 oborech vzdělání, z toho 285 žáků v oborech strojírenských, 221 žáků v oborech zemědělských a zemědělsko-technických, 34 žáků v oboru Autoelektrikář, 68 žáků v oboru Provoz a ekonomika dopravy a 52 žáků v nástavbovém oboru Podnikání.

Mezi zaměstnavateli patří ke klíčovým oborům zejména obor s maturitní zkouškou Mechanik seřizovač (88 žáků) a obory s výučním listem Obráběč kovů (58 žáků), Strojní mechanik (51 žáků), Mechanik opravář motorových vozidel (77 žáků) a Opravář zemědělských strojů (82 žáků).

Kraj připravuje také další podobné projekty, například vybudování dílen ve Střední škole stavební a dřevozpracující Ostrava nebo Střední odborné škole Bruntál.


19. května 2017
frame-scrollup