Zpráva

Největší hvězdou VC Ostravy se dle očekávání stala Zsuzsanna Jakabos

Ve dnech 29.–30. 4. 2017 se konal již 24. ročník Velké ceny Ostravy v plavání, který byl zároveň druhým kolem Českého poháru v plavání Arena Cupu. Pořádajícímu Klubu plaveckých sportů Ostrava se podařilo přilákat na start maďarskou hvězdu světového plavání Zsuzsannu Jakabos. Mnohonásobná medailistka z významných mezinárodních akcí triumfovala v Ostravě na všech šesti tratích, na nichž se představila. Z českých reprezentantů byli vidět hlavně prsaři Petra Chocová, Petr Bartůněk a také junior Filip Chrápavý. Nejúspěšnější plavkyní domácího klubu se stala Veronika Petřeková.

Zsuzsanna Jakabos potvrdila v Ostravě svou plaveckou všestrannost. Svá vítězství sbírala na sprinterských tratích ve třech různých způsobech - vyhrála závody na 50 a 100 metrů volný způsob, motýlek a znak. Nejkvalitnější výkon podle bodování FINA předvedla na trati 100 m volný způsob, na které zaplavala čas 55.67, za který byla ohodnocena 818 FINA body a toto vítězství jí zajistilo i to, že se stala celkovou vítězkou VC Ostravy v ženské kategorii.
Celkovým vítězem mezi muži dosáhl v disciplíně 100 m znak časem 55.14 další maďarský plavec Gábor Balog. Za svůj výkon obdržel 836 FINA bodů. Balog v Ostravě ovládl všechny tři znakařské tratě.
Do Ostravy přijeli také elitní čeští prsaři. V ženách nechyběla legenda prsařských disciplín Petra Chocová, která zvítězila na obou nejkratších tratích na 50 (32.78) a 100 metrů (1:10.57). Petr Bartůněk se specializuje na prsařskou padesátku a v Ostravě se prezentoval časem 29.25. Upozornil na sebe také junior Filip Chrápavý. Mladý plavec už má na 200 m prsa splněný limit pro mistrovství Evropy juniorů a v Ostravě se znovu výkonem 2:16.53 dostal pod jeho hranici. Vedle dvoustovky vyhrál Chrápavý také prsařský závod na poloviční trati.
Domácí klub byl ochuzen o účast své nejlepší plavkyně Barbory Závadové, která se v současné době připravuje v Austrálii a z důvodů tréninkových povinností nemohla do Ostravy přicestovat. Nejúspěšnější domácí plavkyní se stala Veronika Petřeková, která vybojovala prvenství v disciplínách 800 a 1500 metrů volným způsobem a na trati 400 m polohový závod.

Pořádající klub, zastoupený Janem Palou - předsedou KPS Ostrava, by chtěl poděkovat všem, kteří pořádání takto úspěšného závodu podpořili. Za Moravskoslezský kraj se sobotního finále zúčastnil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Stanislav Folwarczny, který předal několik cen vítězům.