Zpráva

Titul krále mladých chemiků putuje do Písku u Jablunkova

19. června 2017

Pátý ročník celostátního finále soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“ zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Vojtěch Kříž ze Základní školy a mateřské školy Písek. V úterý 13. června 2017 Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostila žákovské mistrovství republiky v chemii.

Celostátního finále největší chemické soutěže se zúčastnilo 39 nejúspěšnějších žáků, kteří postoupili z regionálních kol. V regionálních kolech soutěžilo téměř 14 000 žáků osmých a devátých tříd. V Moravskoslezském kraji se soutěže zúčastnilo 1439 žáků z 52 základních škol. Soutěž byla čtyřkolová. První kolo probíhalo na základních školách, ze kterých postupovali 3 nejlepší žáci do druhého kola, které bylo testové a proběhlo na půdě Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského Ostrava. Do regionálního kola postoupilo 34 nejlepších a ti prokázali své dovednosti v laboratoři.

Do celostátního kola za Moravskoslezský kraj postoupili 4 žáci. Celostátní finále se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Součet bodových zisků z obou částí určil celkové pořadí. Nejlépe si vedl Vojtěch Kříž ze Základní školy a mateřské školy Písek, který se stal pomyslným králem mladých chemiků pro rok 2017. Převzal z rukou místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské notebook s chemickým výukovým softwarem, odbornou literaturu a od děkana pořádající fakulty Petra Kalendy příslib přiznání stipendia ve výši 48 000 Kč v prvním akademickém roce studia na FCHT Univerzity Pardubice. Na druhé příčce se umístil Karel Chwistek ze Základní školy Otická Opava, který si odnesl tablet Lenovo s chemickým edukačním softwarem, odbornou literaturu a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč. Věcné ceny mu předal rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Oceněno bylo všech 39 finalistů. Místo 14. obsadil Dominik Bednář ze Základní školy Edvarda Beneše Opava a místo 19. vybojovala Anastázie Štěpánková ze Základní školy Otická Opava.

A protože za úspěchy nejlepších žáků stojí také jejich učitelé, uznání se dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Získali čestné uznání a dárkovou kazetu pochutin. Antonín Vavřeč ze Základní školy a mateřské školy Písek obdržel cenu od náměstka ministryně školství Václava Pícla a Lucie Lyková ze Základní školy Otická Opava převzala cenu od generálního ředitele společnosti Synthesia Josefa Lišky.

Děkan pořádající fakulty navíc učitelům udělil Bronzovou pamětní medaili Fakulty chemicko-technologické.

Gratulujeme za krásnou reprezentaci škol i Moravskoslezského kraje všem soutěžícím

frame-scrollup