Zpráva

Frýdecká nemocnice se může pochlubit zrekonstruovaným porodním oddělením

Po několik měsíců trvající rekonstrukci si nyní mohou budoucí maminky přicházející do frýdecko-místecké porodnice užívat nově zrekonstruované prostory porodního a novorozeneckého oddělení.

Celkové náklady na přestavbu činily 10,4 milionů Kč, z toho 9,8 milionů Kč pokryla dotace Moravskoslezského kraje.

„Zásadní změnou je přestěhování lůžkového porodního oddělení ze 4. do 3. patra bloku C, takže oddělení je nyní přímo propojené s porodními sály v bloku D,“ řekl primář gynekologicko-porodního oddělení Martin Němec. „Odpadla tak nutnost přejíždět do jiného patra výtahem, což bylo leckdy pro maminky nepohodlné.“

Cílem rekonstrukce bylo celkové zvýšení komfortu rodiček, včetně zachování dvou nadstandardních pokojů, z nichž jeden má bezbariérovou koupelnu.Všechny pokoje jsou vybaveny samostatným kompletně zrekonstruovaným sociálním zařízením  a televizí. Celé oddělení je pokryto WIFI připojením k internetu.

Zároveň jsou do prostor oddělení šestinedělí přestěhovány novorozenecké boxy s rozšířeným zázemím. Novorozenecké oddělení je situováno samostatně, ale zároveň s těsnou návazností na porodní oddělení. Personál novorozeneckého oddělení je od loňského roku rozšířen o jednu sestru, která maminkám pomáhá především s kojením a zaučuje je v péči o novorozence.

„Maminkám nadále pomáhají a radí všechny sestřičky, ale navíc je nyní během dne přítomna sestra, která se věnuje pouze problematice kojení a může tak účinně pomoci všem maminkám, které to potřebují," uvedla primářka dětského a novorozeneckého oddělení Sylva Gistingerová.

Díky rekonstrukci se také zvětšila společenská místnost pro maminky a jejich návštěvy. Zároveň byla vybudována nová sesterna a došlo tak ke zlepšení pracovních podmínek také pro personál oddělení. Provoz oddělení zůstal po celou dobu rekonstrukce zachován, oddělení bylo jen přesunuto do jiné části budovy. 

„Ročně se v naší porodnici narodí přes tisíc miminek a my bychom si přáli, aby se maminkám u nás líbilo. Připravujeme pro ně dny otevřených dveří, nabízíme nově zpracované předporodní kurzy a cvičení s fyzioterapeutkou, každou středu mohou i s partnerem přijít na informační schůzku s rychlokurzem předporodní přípravy a prohlídkou porodního oddělení a porodního sálu. Dále jsme navázali spolupráci s paní Evou Kiedroňovou, uznávanou odbornicí  na péči o dítě a jeho vývoj,“ vyjmenovala vrchní sestra gynekologicko-porodního oddělení Eva Šprlová.

Rekonstrukce novorozeneckého oddělení začala v červenci loňského roku a předcházela mu dvouměsíční příprava technického zázemí pro novorozenecké oddělení. Na tři měsíce trvající přestavbu novorozeneckého oddělení navázaly práce na budoucím porodním oddělení, které skončily v listopadu 2016. Po prosincových přípravách na stěhování se oddělení šestinedělí přestěhovalo v lednu tohoto roku na své nové stanoviště.

Náklady na rekonstrukci porodního a novorozeneckého oddělení činily 10,4 milionu Kč, z toho 9,8 milionu Kč pokryla dotace Moravskoslezského kraje, zbytek financovala nemocnice z vlastních zdrojů.


16. května 2017
frame-scrollup