Zpráva

Radiologické oddělení opavské nemocnice má nový multifunkční skiaskopicko-skiagrafický přístroj

Slezská nemocnice v Opavě dnes slavnostně uvedla do provozu Multifunkční skiaskopicko-skiagrafický přístroj od firmy Siemens.

Nový komplet v hodnotě 17,5 milionu korun bude sloužit na Radiologickém oddělení k vyšetření orgánů za pomocí kontrastních látek. Přístroj byl pořízen z prostředků opavské nemocnice, následně však bude refinancován ve výši 85 % z dotačního titulu návazné péče.

“Multifunkční skiaskopicko-skiagrafický přístroj ARTIS Zee MP firmy Siemens nahradil původní přístroj Mecascope Mecall (rok výroby 2001). Slouží k vyšetřením, kde je třeba sledovat průchod kontrastní látky orgány lidského těla v reálném čase, jako jsou vyšetření zažívacího a vylučovacího traktu (vyšetření jícnu, žaludku, střeva, ledvin, močového měchýře, žlučových cest, apod.),” popisuje možnosti nového přístroje primář radiologického oddělení Kamil Hudeczek.

“Jeho přednosti spočívají jednak ve velmi dobré kvalitě obrazu, v komfortu pro pacienta a jednoduchou obsluhou zdravotnického personálu. Přístroj také splňuje přísné požadavky pro minimální radiační zátěž jak vyšetřovaného, tak vyšetřujícího,” doplňuje Kamil Hudeczek.

Nadstandardní je i velice přesný digitální obraz, což umožňuje snazší diagnostiku. Pořízení obrazu trvá jen několik vteřin, což je příjemné pro pacienty i pro zdravotnický personál. Digitální snímek nebo dokonce videonahrávka je navíc ihned k dispozici v počítačovém systému pro všechny lékaře. Ročně bude ošetřeno na nové skiagraficko-skiaskopické stěně několik set pacientů z Opavska a širokého okolí.

„Mám radost z další takto významné investice do přístrojového vybavení, která navíc velmi významně zvýší komfort vyšetření jak pro pacienta, tak pro odborný personál,“ uvedl ředitel opavské nemocnice Ladislav Václavec a vyjádřil se také k financování nákupu: „Přístroj byl pořízen z vlastních prostředků nemocnice, následně však bude z 85% refinancován díky dotačnímu titulu návazné péče.“

Slavnostního uvedení nového přístroje do provozu se zúčastnil také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. „Cením si toho, že se Slezské nemocnici daří i přes složitou situaci ve zdravotnictví několik let za sebou hospodařit s kladným hospodářským výsledkem, investovat do nového přístrojového vybavení a odborného rozvoje zdravotnického personálu. To je dobrá zpráva pro pacienty, vedení nemocnice může pokračovat v rozvojových trendech tak, aby se jim i nadále dostalo vysoce profesionální a kvalitní péče,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Dodal, že kraj ze svého rozpočtu letos Slezské nemocnici na investice přispěje 59,35 milionu korun a bude se podílet i na dalších akcích financovaných z evropských fondů. „Peníze z krajského rozpočtu by měly jít zejména na výstavbu nadzemních koridorů v nemocnici, stavební úpravy pavilonu H, v jehož východní části by měla vzniknout lůžková oddělení následné péče, a na stavební úpravy pavilonu L, kde se v minulosti léčili pacienti s interními chorobami,“ upřesnil hejtman.

 


30. března 2017
frame-scrollup