Zpráva

HEJTMAN: POKUD STÁT NEZAČNE JEDNAT, HROZÍ MORAVSKOSLEZSKÉMU KRAJI DVACETIPROCENTNÍ NEZAMĚSTNANOST

Naši exportně orientovanou ekonomiku zasahuje vlna odbytové krize způsobená dramatickým poklesem cen uhlí a oceli. V Moravskoslezském kraji opírajícím se o těžký průmysl, který zaměstnává přes sto tisíc lidí, je problém o to vážnější. Musíme proto spojit síly veřejného a soukromého sektoru a tlačit na vládu, aby nám stát pomohl udržet v regionu zaměstnanost – to je výsledek dnešního jednání politického vedení Moravskoslezského kraje, zástupců podnikatelů a zaměstnanců.

S konkrétními návrhy, jak problém řešit, pak zástupci krajské tripartity seznámili poslance a senátory Parlamentu České republiky a europoslance z Moravskoslezského kraje, které na schůzku bez ohledu na stranickou příslušnost pozval moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.  

„Příčiny dnešních problémů stojí mimo náš vliv, z krajské úrovně je nevyřešíme. Požádal jsem proto všechny senátory a poslance zvolené za Moravskoslezský kraj, aby nám pomohli ve vládě a v Parlamentu prosadit naše návrhy. Pokud se nezačnou realizovat, hrozí regionu až dvacetiprocentní nezaměstnanost. Situace je více než vážná.“ varoval hejtman Miroslav Novák.

Vysvětlil, že pokud budou muset firmy přispívat čím dál větší částky na takzvané obnovitelné zdroje energie, nezbude jim, než své továrny zavřít, nebo je přestěhovat do jiných zemí. Tím by o práci přišly desítky tisíc lidí. „Je nutné zastavit rostoucí ceny elektřiny a likvidační růst poplatku, jež stát vybírá na podporu takzvaných obnovitelných zdrojů energie. Obrátil jsem se na poslance a senátory, aby růstu poplatku v dalších letech zabránili novelou zákona, která je teď v legislativním procesu. Žádáme také, aby byl stanoven maximální „strop“ poplatku – tedy 400 korun za MWh. Nyní firmy platí 583 korun, což je neúnosná zátěž,“ prohlásil hejtman Miroslav Novák.

Dodal, že rozvoj kraje brzdí také požadavky státu na další platby v rámci emisních limitů. „Je nutné zahájit diskusi o ekologických limitech a prosadit vznik dohody mezi státem a zaměstnavateli. Pokud by se podniky zavázaly, že udrží stávající zaměstnanost, stát by jim měl umožnit prodloužit lhůtu na ekologizaci a modernizaci výroby,“ konstatoval hejtman Miroslav Novák.

Doporučil také, aby se stát, coby vlastník energetického gigantu ČEZ, zasadil o to, aby elektrárna Dětmarovice zůstala pod jeho kontrolou, a jednalo se i o možnosti intervenčních nákupů černého uhlí z revíru OKD.  

Firmám chybí také sociální „polštář“ od státu, který by jim pomohl překonat krizové měsíce. „K udržení zaměstnanosti je zapotřebí vytvořit funkční kurzarbeit, tedy dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Zaměstnavatel se zaváže, že nikoho nepropustí, zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Tento institut velmi dobře fungoval například v Německu a ve Francii během ekonomické krize v roce 2009 a pomohl by i našemu regionu,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

frame-scrollup