koronaweb
Menu

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině bude od příštího týdne sídlit jinde

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (tzv. KACPU) doposud fungovalo na ostravském výstavišti Černá louka. Od 26. září bude uprchlíkům k dispozici na adrese Dr. Malého 1356/17 v Ostravě. To stávající na ostravském výstavišti Černá louka je v současné situaci už zbytečně velké a má vysoké režijní náklady. Proto Moravskoslezský kraj připravil centrum levnější a v méně exponovaných prostorách.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině bude od příštího týdne sídlit jinde

Na Černé louce bylo zaregistrováno celkem 22 673 uprchlíků. Toto centrum zvládalo v největším náporu až 650 uprchlíků denně. V současnosti přichází průměrně okolo 60 Ukrajinců na pracovní den, což je stále vysoké číslo. Proto se krajský krizový štáb rozhodl KACPU zachovat.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině bude od příštího týdne sídlit jinde

V nových prostorách bude nově příchozím Ukrajincům nadále poskytnuta veškerá administrativní pomoc. Budou tady zástupci odboru migrační a azylové politiky, zdravotních pojišťoven, služba cizinecké policie, hasiči, zaměstnanci Českého červeného kříže, tlumočník, psychologický intervent a městská policie.

Počítá se i s možností nouzového přespání a podobně jako na Černé louce je tady vyhrazeno místo pro dočasné umístění domácích zvířat.

KACPU v nových prostorách bude i nadále otevřeno každý všední den mezi 8. a 16. hodinou. O dočasné nouzové přístřeší tu ale prchající Ukrajinci mohou požádat non stop.

„Chtěl bych poděkovat všem složkám, které se na provozu KACPU podílí,“ řekl hejtman Ivo Vondrák. Dodal, že Moravskoslezský kraj poskytl na zvládání ukrajinské krize zhruba 40 milionů korun, z toho asi 28 milionů právě na provoz KACPU. Poskytovatelům ubytování pro Ukrajince už kraj na kompenzačních příspěvcích vyplatil 135 milionů korun.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.