Menu

Turecký velvyslanec vidí ve spolupráci s naším krajem potenciál

Hejtman kraje Ivo Vondrák přijal v úterý 29. června 2021 velvyslance Turecké republiky J. E. Egemena Bagise. Podpora tureckých studentů na našich univerzitách nebo uspořádání „Coffee festivalu“ v Ostravě byly hlavní témata diskuze.

Jednání tureckého velvyslance a hejtmana kraje
Velvyslanec Turecké republiky J. E. Egemen Bagis

Velvyslanec Bagis potvrdil, že mezi tureckými studenty je velký zájem o studium v České republice. Navíc Moravskoslezský kraj nabízí vysokou kvalitu vzdělání na univerzitách, přičemž finanční náročnost na studium je nižší než v jiných velkých městech naší republiky. Turecký velvyslanec by proto rád navázal s našimi univerzitami bližší spolupráci. Hejtman Vondrák takový návrh uvítal a dodal, že podpora zahraničního studia je jedním ze základních pilířů následné spolupráce zemí v různých oblastech, ekonomickou spolupráci nevyjímaje. „Je potřeba, abychom mezi sebou stavěli mosty, nikoliv je bourali,“ dodal velvyslanec.

Jednou z dalších možností rýsující se spolupráce je uspořádání atraktivního „Coffee festivalu“ v Ostravě. V září tohoto roku se zmíněná akce uskuteční v Praze a velvyslanec by přivítal možnost představit opravdovou tureckou kávu i obyvatelům našeho kraje. „Turecká káva se ve vašich nápojových lístcích objevuje často, ale nejde o opravdovou tureckou kávu,“ zmínil velvyslanec s úsměvem. Hejtman myšlenku kávového festivalu podpořil: „Prezentovat různé tradice, kultury a gastronomii zemí z celého světa lidem v našem kraji je naše priorita. Když člověk pozná kulturu jiné země a lidi v ní žijící, je to pro něj obohacující,“ podotkl hejtman.

Kniha významných návštěv

Velvyslanec Egemen Bagis se během své návštěvy našeho regionu setkal nejen s primátorem města Ostravy a zástupci Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje, ale navštívil i některé vybrané firmy. Po celou dobu velvyslance doprovázel Honorární konzul Turecké republiky ve Frýdku‑Místku Martin Pecina.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.