koronaweb
Menu

Velvyslanec Japonska Hideo Suzuki vidí ve vodíkových technologiích budoucnost

Tak jako dříve formovalo náš kraj uhlí, v budoucnu by u nás mohl být dominantním zdrojem energie vodík. Nejprve ale musíme vědět, jak vodík správně zpracovávat a využívat. O tom, jaké mají s vodíkem zkušenosti v Japonsku a jak bychom je mohli využít v našem kraji, si dnes, 6. září 2021, povídali hejtman kraje Ivo Vondrák a velvyslanec Japonska v Praze J. E. Hideo Suzuki.

Velvyslanec Japonska Hideo Suzuki

Jednání se zúčastnil také náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka a Go Shimuta, ředitel pražské pobočky agentury JETRO, japonské vládní neziskové agentury zaměřené na podporu rozvoje vzájemných obchodních vztahů a investic mezi Japonskem a Českou republikou.

Hejtman Ivo Vondrák v úvodu jednání představil krajskou strategii, jejímž cílem je vytvořit z kraje „vodíkové údolí“. Moravskoslezský kraj chce být lídrem ve vodíkových technologiích v rámci České republiky. Podporuje proto například vznik nového výzkumného centra při VŠB-TUO. Jedním z hlavních úkolů Centra energetických a environmentálních technologií bude zkoumání využití různých zdrojů vodíku jako bezemisního zdroje energie.

Velvyslanec Japonska Hideo Suzuki

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka zmínil, že v našem kraji a vlastně v rámci celé republiky začnou první vodíkové autobusy jezdit na Havířovsku. „V současné době je vyhlášen tendr na dopravce, který zajistí veřejnou dopravu v části regionu vozidly s vodíkovým pohonem. Na začátku roku 2022 má být na Hranečníku v Ostravě zprovozněna plnička na vodík, bez té by se jezdit nemohlo“, dodal náměstek Unucka.

Velvyslanec Hideo Suzuki podotkl, že Japonsko chce do roku 2030 vytvořit z vodíkových elektráren hlavní zdroj energie v celé zemi. Navíc, v prefektuře Fukušima se nedávno otevřela továrna na výrobu čistého vodíku. Výměna zkušeností může velmi pomoci rozjezdu využívání vodíkových technologií v našem kraji. Hejtman se s velvyslancem dohodl, že na jaře příštího roku bude uspořádán workshop, během kterého by se setkali zástupci veřejného i soukromého sektoru obou zemí. Cílem setkání bude výměna zkušeností v oblasti získávání a zpracování vodíku a navázání bližší spolupráce.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.