koronaweb
Menu

Karviná ožije. Nad Barborou bude stát vzdělávací a vědecký park. Spolupráci potvrdili i Angličané

Jeden ze zásadních strategických projektů, který má ambice využít evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci, je opět o krok blíž k realizaci. EDEN Silesia. Biomy, které budou sloužit vzdělávání, vědě a výzkumu, ale také se stanou exkluzivní turistickou atraktivitou. Vyrostou na Karvinsku v území, které dříve patřilo průmyslu a těžbě uhlí. EDEN Silesia tak významně napomůže transformaci, kterou Moravskoslezský kraj prochází.

projekt_eden_ilustrační_foto

Projekt EDEN Silesia je inspirovaný anglickým EDEN Projectem, který vyrostl na půdorysu bývalého kaolínového dolu v hrabství Cornwall. Velkokapacitní skleníky nabízejí návštěvníkům, kteří se tam sjíždějí nejen z Británie, ale i z Evropy a dalších koutů planety, poznání nejrůznějších biotopů. Jsou v nich vytvořena prostředí vhodná pro nejrozličnější druhy rostlin i pro vzácné druhy motýlů a hmyzu. Cornwallským EDENem se inspirovali i v dalších částech světa, dalším projektem má být ten na Karvinsku. Jeho nositelem je Slezská univerzita v Opavě.

Slezská univerzita společně s Moravskoslezským krajem a statutárním městem Karviná jedná se zástupci britského EDEN Project už více než rok. Hlavním tématem je nejen poskytnutí licence pro EDEN Silesia, ale také realizace studie proveditelnosti tohoto ambiciózního projektu. Britští odborníci jsou pro její zpracování ideální. Proto se vysocí manažeři britského Edenu po řadě předchozích technických jednání přijeli přesvědčit o kvalitě a vhodnosti českého zázemí a dohodnout konkrétní prvky další spolupráce. „Český Eden je po všech stránkách dobře připravený a prohlídka území nás utvrdila, že jsme nevážili cestu zbytečně. Zcela unikátní je spojení s univerzitou a tím pádem vědecko-výzkumný potenciál projektu. Nikde jinde na světě jsme nenalezli takovou synergii s vědou, ale i s úřady,“ podotkl CEO Eden Project International David Harland, který má již zkušenosti s výstavbou podobných projektů v jiných částech světa.

projekt_eden_ilustrční_foto_2

Architektonická vize skleníků byla další důležitou částí dvoudenní anglické návštěvy. Vize projektu EDEN Silesia, kterou představil ateliér Fiala Architects, pracuje s historickým kontextem území. Podle architekta Jiřího Fialy koncept souvisí s patronkou horníků svatou Barborou a větvičkami třešní barborky kvetoucími na Boží hod. Tento symbol vyvstává z trosek černé zdevastované krajiny jako bílý květ, který přináší naději na změnu a zhmotňuje se v samotném objektu EDENU.

„Projekt jsme připravovali s vědomím historie tohoto místa. Karvinsko a zejména lokalita Staré Karviné a jejího okolí mají pohnutou historii a nesou významné kulturní a historické dědictví, které musíme a chceme respektovat,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka, který je v projektu, coby zástupce kraje, intenzivně zapojen od samého začátku. „Slezské univerzitě chceme dát maximální míru kooperace a společně dotáhnout projekt do konce, máme za sebou už několik konkrétních kroků. Na stole máme například vypracovanou analýzu rizik, která ze všech možných územních variant jednoznačně ukázala na nejvhodnější umístění v bývalé zóně Nad Barborou. Tato lokalita má dostatečnou infrastrukturu i dobrou dopravní dostupnost, taky zde nehrozí poklesy půdy nebo kontaminace. Následovat bude zajištění pozemků v úzké spolupráci s městem Karviná,“ sdělil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

EDEN Silesia počítá s rozpočtem 2,4 miliardy korun. Největší část nákladů by měly pokrýt prostředky z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci, který je určen pro regiony postižené těžbou uhlí. Projekt je již v Bruselu evidován jako jeden ze strategických projektů Moravskoslezského kraje, evropské peníze by mohly zafinancovat až 95 % uznatelných nákladů.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.