Menu

Spolupráce na projektu EDEN Silesia je stvrzena

Spolupráce Moravskoslezského kraje, Slezské univerzity v Opavě a statutárního města Karviná na strategickém projektu EDEN Silesia je oficiální. Svými podpisy to stvrdili 4. května 2022 jejich zástupci. Společná Deklarace o spolupráci má za cíl nejen ustavit společný projektový tým, ale především zarámovat možnosti výkupu pozemků, na kterých budou biomy a celý univerzitní kampus budoucího EDEN parku stát.

Spolupráce naprojektu EDEN Silesia je stvrzena

Jeden ze zásadních krajských strategických projektů – EDEN Silesia, který má ambice využít evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci, je opět o krok blíž k realizaci. Biomy, které budou sloužit vzdělávání, vědě a výzkumu, ale také se stanou exkluzivní turistickou atraktivitou vyrostou na Karvinsku v území, které dříve patřilo průmyslu a těžbě uhlí. EDEN Silesia tak významně napomůže transformaci, kterou Moravskoslezský kraj prochází. Nositelem projektu je Slezská univerzita v Opavě.

Spolupráce naprojektu EDEN Silesia je stvrzena

Projekt, inspirovaný anglickým EDEN Projectem, ve formě velkokapacitních skleníků bude studentům a návštěvníkům nabízet zcela unikátní možnost zkoumat a poznávat nejrůznější druhy biotopů. Poskytnutí licence „EDEN Project“ již potvrdili i angličtí zástupci na své březnové návštěvě v kraji a ve spolupráci s českými odborníky již pracují na studii proveditelnosti. Ta má být hotova v září letošního roku a bude součástí tzv. „ostré“ žádosti o financování z Fondu spravedlivé transformace. Kraj na ni přispěl skoro dvaceti miliony korun a očekává od ní mimo jiné i odpověď na otázku, zda se pro vytápění biomů bude dát využít důlní plyn, kterého na Karvinsku mimořádné množství.

Spolupráce naprojektu EDEN Silesia je stvrzena

„Jsou to tři roky, co se kraj projektem zabývá a zhruba rok, kdy jsme EDEN přihlásili do výzvy k financování Fondu spravedlivé transformace. Za tu dobu přípravy skutečně akcelerovaly. Už nejsme ve fázi prezentací, ale skutečného projektového řízení.“ podotýká 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka, který je v projektu, coby zástupce kraje, intenzivně zapojen od samého začátku. „Deklarace má za cíl stvrdit nejen už nastartovanou spolupráci, ale být jakýmsi předvojem pro výkup pozemků, na kterých bude EDEN Silesia stát. Slezské univerzitě chceme dát maximální míru kooperace a společně dotáhnout projekt do konce. Následovat bude zajištění pozemků v úzké spolupráci s městem Karviná,“ sdělil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Spolupráce naprojektu EDEN Silesia je stvrzena

EDEN Silesia počítá s rozpočtem 2,4 miliardy korun. Největší část nákladů by měly pokrýt prostředky z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci, který je určen pro regiony postižené těžbou uhlí. Projekt je již v Bruselu evidován jako jeden ze strategických projektů Moravskoslezského kraje, evropské peníze by mohly zafinancovat až 95 % uznatelných nákladů.

Spolupráce naprojektu EDEN Silesia je stvrzena

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.