Menu

V kraji již funguje přes 150 senzorů internetu věcí a přibudou další

Moravskoslezský kraj na začátku minulého roku pilotně vyhlásil dotační titul pro obce do 5 000 obyvatel na pořízení senzorů internetu věcí jako jsou například hlukoměry, hladinoměry, meteostanice, senzory na měření kvality vzduchu, intenzity dopravy a další. Dotační titul byl součástí programu Podpora obnovy a rozvoje venkova vyhlašovaného už od roku 2004, který již starostové malých obcí velmi dobře znají.

„Naší představou je, že bychom chtěli vybudovat síť senzorů napříč obcemi a krajem pro hlídání hladiny potoků nebo hluku. Navíc kouzlo celého je i v tom, že ve většině případů bude možné do této sítě přihlásit i senzory občanů,“ říká 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka a uvádí, že zájem obcí předčil veškerá očekávání. Krajští zastupitelé schválili navýšení původní alokace 1 milion korun o téměř 40 % na 1,386 milionů korun. Díky tomu mohlo být podpořeno všech 16 předložených projektů, jejichž seznam je uveřejněn na webových stránkách Moravskoslezského kraje.

Nakonec byly dokončeny a proplaceny projekty ve 12 z původních 16 obcí a díky tomu v kraji funguje 156 nových senzorů. Nejvíce zastoupené jsou senzory na sledování koncentrace CO2, dálkové odečty energií, senzory na sledování naplněnosti kontejnerů na tříděný odpad, hlukoměry a meteostanice. Výhodou rovněž je, že data z těchto senzorů jsou veřejná a volně dostupná i ve strojově čitelném otevřeném formátu pro další práci s nimi, a to obvykle odkazem na webových stránkách jednotlivých podpořených obcí.

„Neočekávaný zájem ze strany obcí nás přesvědčil, že tato aktivita má smysl, a proto ji v tomto roce opakujeme. Postupně tak budeme moci vytvořit nejen krajskou mapu s přehledem všech pořízených senzorů a jejich dat, ale třeba i speciální hlukovou mapu, neboť tu považuji za prioritu,“ uzavírá výsledky pilotního dotačního titulu náměstek Unucka.

Podmínky v tomto roce vyhlášeného dotačního titulu na podporu pořízení senzorů internetu věcí jsou zveřejněny v sekci „Dotace“ na webových stránkách kraje. Na konci stránky je mimo jiné dostupný záznam z online semináře pro obce a prezentace starostů s jejich zkušenostmi v oblasti internetu věcí. Sběr žádostí o dotaci byl ukončen dne 30. 3. 2023. Bylo předloženo celkem 11 žádostí s celkovými požadavky na dotaci ve výši 951 400 Kč. Alokace na dotační titul 3 je 1 000 000 Kč.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.