koronaweb
Menu

V kraji přibude přes 200 chytrých senzorů

Moravskoslezský kraj na začátku tohoto roku pilotně vyhlásil dotační titul pro obce do 5 000 obyvatel na pořízení senzorů internetu věcí jako jsou například hlukoměry, hladinoměry, meteostanice, senzory na měření kvality vzduchu, intenzity dopravy a další. Dotační titul je součástí programu Podpora obnovy a rozvoje venkova vyhlašovaného už od roku 2004, který již starostové malých obcí velmi dobře znají.

Naší představou je, že bychom chtěli vybudovat síť senzorů napříč obcemi a krajem pro hlídání hladiny potoků nebo hluku. Navíc kouzlo celého je i v tom, že ve většině případů bude možné do této sítě přihlásit i senzory občanů,“ říká 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka a uvádí, že zájem obcí předčil veškerá očekávání. Krajští zastupitelé na posledním zasedání schválili příspěvek na všech 16 předložených projektů a původní alokace ve výši 1 milion korun byla navýšena o téměř 40 % na 1,386 milionů korun. Výsledky hodnocení jsou uveřejněny.

V těchto 16 obcích kraje bude pořízeno 216 nových senzorů. Nejvíce zastoupené jsou senzory na dálkové odečty energií, senzory na sledování koncentrace CO₂, naplněnosti kontejnerů na tříděný odpad, meteostanice a hlukoměry. Výhodou rovněž je, že data z těchto senzorů budou veřejná a volně dostupná i ve strojově čitelném otevřeném formátu pro další práci s nimi.

Mezi úspěšnými obcemi je dokonce 6 obcí do 1 000 obyvatel (Řeka, Soběšovice, Horní Tošanovice, Lhotka, Třemešná, Holčovice), což ukazuje na jejich progresivní přístup a kladný vztah k „chytrým“ informačním technologiím, které jim umožní úsporu času i peněz.

Neočekávaný zájem ze strany obcí nás přesvědčil, že tato aktivita má smysl, a budeme ji určitě opakovat. Postupně tak budeme moci vytvořit nejen krajskou mapu s přehledem všech pořízených senzorů a jejich dat, ale třeba i speciální hlukovou mapu, neboť tu považuji za prioritu,“ uzavírá výsledky pilotního dotačního titulu náměstek Unucka.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.