koronaweb
Menu

Medaile z mezinárodních vědomostních olympiád

Každý rok se několik našich nejtalentovanějších středoškoláků vydávalo na zkušenou do světa, a to na mezinárodní kola vědomostních, uměleckých nebo sportovních soutěží. V posledních dvou letech je tomu však jinak. Organizátoři se museli přizpůsobit preventivním opatřením, a tak se soutěže přesunuly do online prostředí, některé se nerozeběhly vůbec.

„Jsem rád, že se naši žáci vyrovnali nejen s distanční výukou, ale že své znalosti a zájmy úspěšně prezentovali také v celostátních a mezinárodních soutěžích. Přes všechny překážky se jim i v aktuálním školním roce podařilo získat řadu medailí a ocenění z mezinárodní scény. Rád bych jim zatím alespoň touto formou poblahopřál a poděkoval za příkladnou reprezentaci,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

K nejčerstvějším úspěchům patří bronzová medaile žáka Wichterlova gymnázia v Ostravě Jonáše Deje a k tomu navíc zlato Lukáše Linharta z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku‑Místku, které získali před týdnem na Evropské olympiádě mladých přírodovědců v konkurenci 38 družstev z 18 zemí. Oba byli členy týmů složených z biologa, chemika a fyzika. Olympiáda se odehrála prezenčně decentralizovaně v jednotlivých účastnických zemích, Českou republiku reprezentovaly dva tříčlenné týmy pod dohledem celostátního garanta na Univerzitě Hradec Králové. „Studenti řešili náročné praktické úlohy tematizované maďarskými reáliemi. První den se soutěžící zaobírali vlastnostmi a složením maďarského medu. Druhý den se v soutěžních úkolech věnovali ve spojitosti s řekou Tisou efektům nedostatku či znečištění vody a vlastnostem sedimentů na březích řeky,“ uvedli vedoucí naší výpravy.

Další dvě velmi cenné medaile získal talent z opavského Mendelova gymnázia Karel Chwistek. Nejdříve na konci září získal v silné konkurenci více než šesti set soutěžících ze 105 zemí světa skvělou stříbrnou medaili na 61. ročníku prestižní Mezinárodní matematické olympiády. V prosinci pak přidal bronz na Mezinárodní distribuované fyzikální olympiádě. Dlouhé cesty do Ruska, kde se měly původně odehrávat obě olympiády, nakonec nahradily opět prostory univerzit v Hradci Králové a Praze.

Naši středoškoláci ale nesklízeli úspěchy pouze v oblasti přírodních věd, dařilo se jim například také v jazykových soutěžích. Ceny za 1. a 2. místo získaly žákyně Mendelova gymnázia Kateřina Válková a Monika Klapetková na Mezinárodní olympiádě v ruském jazyce pro cizince a další cenu za 2. místo získala Natáliie Machková, žákyně ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, na soutěži Concours des Jeunes Plumes Francophones organizované Asociací mezinárodních frankofonních center.

„Přeji našim žákům, aby se jim i nadále dařilo rozvíjet jejich talent a pokud to situace dovolí, aby měli opět brzy příležitost osobně se setkat se svými vrstevníky i v rámci nejbližších plánovaných mezinárodních olympiád,“ dodal náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Medaile z mezinárodních vědomostních olympiád

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.