První psychická pomoc. Potřebují ji lidé při tragických událostech i přítomní zdravotníci
Úmrtí dítěte, vážná dopravní nehoda, bezpečnostní incident. Tragické situace, které jsou psychicky náročné pro jejich přímé účastníky i zasahující zdravotníky. Okamžitou psychosociální podporu jim už šest měsíců v Moravskoslezském kraji poskytuje Krajský zdravotnický intervenční tým. Speciálně vyškolení zdravotníci jsou k dispozici v terénu i v krajských nemocnicích. Provoz mobilního týmu finančně podporuje Moravskoslezský kraj.

„Jsou situace, které nikdo z nás nechce zažít. Vážný úraz blízkého člověka, havárie, úmrtí miminka při porodu, můžeme třeba vzpomenout i na tragickou střelbu před čtyřmi lety v nemocnici v Ostravě. Jsou to chvíle, kdy mají záchranáři plné ruce práce, musí napnout své profesní síly a jednat. Co se ovšem děje s psychikou zdravotníků i účastníků nějakého neštěstí, bývá někdy až na druhé koleji. Psychická a psychosociální pomoc je ale nesmírně důležitá, proto na celém území našeho kraje působí mobilní tým speciálně školených zdravotnických interventů a peerů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Interventi jsou k dispozici všem účastníkům neštěstí, zatímco takzvaní peeři jsou zaměření na podporu kolegů, tedy zdravotnických pracovníků.

Krajský zdravotnický intervenční tým funguje na vyžádání, nejčastěji na základě indikace posádky Zdravotnické záchranné služby (ZZS) v terénu nebo oddělení nemocnice. Požadavek na zásah zdravotnického interventa nebo peera je směřován na krajské zdravotnické operační středisko, které ihned na místo vysílá nejbližšího dostupného pracovníka v pohotovostní službě. Mobilní tým je složený ze členů ZZS MSK a zaměstnanců nemocnic v regionu.

Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.