Menu

Obyvatelé Moravskoslezského kraje se opět zlepšili ve třídění

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění O keramickou popelnici. Za třídění vysloužilých elektrozařízení je pak udělována cena O keramické sluchátko a za největší výtěžnost je udělován Elektrooskar. Tyto soutěže jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru a třídění odpadu ve městech a obcích České republiky. Ocenění obcím předali 14. června 2022 na slavnostním ceremoniálu v prostorách zámku Nová Horka ve Studénce zástupci Moravskoslezského kraje, společností EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje se opět zlepšili ve třídění

O keramickou popelnici

První místo v kategorii obcí s rozšířenou působností obsadilo město Nový Jičín následovaný Frenštátem pod Radhoštěm a Bohumínem, který tak obhájil loňskou třetí příčku. V obcích nad 2 000 obyvatel dominovala stejně jako vloni obec Hukvaldy, druhá byla obec Trojanovice a třetí Kozlovice. V kategorii obcí od 801 do 2 000 obyvatel opět obsadila první místo obec Morávka. Druhé místo získaly Raškovice a třetí příčku Milíkov. Mezi malými obcemi do 800 obyvatel nejlépe třídili obyvatelé obce Krásná, která si tak polepšila o dvě příčky, druhá skončila Rudná pod Pradědem, třetí pak obec Dolní Tošanovice.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje se opět zlepšili ve třídění

O keramické sluchátko

Vítězství v soutěži v třídění elektroodpadu O keramické sluchátko, v kategorii do 2 tisíc obyvatel získala obec Krasov. V kategorii nad 2 tisíce obyvatel dominovala mezi nejlepšími, stejně jako v loňském roce, obec Ostravice. V kategorii obcí nad 10 tisíc obyvatel zvítězilo město Nový Jičín.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje se opět zlepšili ve třídění

Soutěž pořádá kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Hodnocena je výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi odevzdané elektrospotřebiče se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo telefony. Každá z oceněných obcí získala odměnu ve výši 10 000 korun.

Elektrooskar

V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí sběr domácích elektrospotřebičů (lednice, pračky, sporáky, bojlery), včetně drobných domácích přístrojů a nástrojů. Kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., který soutěž vyhlašuje, v roce 2021 vysbíral v Moravskoslezském kraji 4 417 tun elektra na 1 241 sběrných místech, se kterými v kraji spolupracuje.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje se opět zlepšili ve třídění

V rámci obcí do 5 000 obyvatel vyhrála, stejně jako v loňském roce obec Tvrdkov s výtěžností 30,6 kg na obyvatele, nad 5 000 obyvatel se na prvním místě umístilo město Kravaře s výtěžností 6,4 kg na obyvatele. V kategorii Skokan roku u měst nad 30 000 obyvatel zvítězilo Statutární město Karviná s meziročním nárůstem sběru o 15 procent. Všichni byli odměněni šekem na 20 000 korun.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.