Zpráva

Autobusy vyjedou navzdory sporům o vítěze tendrů

Krajští radní vybrali dopravce, kteří budou půl roku zajišťovat veřejnou autobusovou dopravu na Bílovecku, Frýdecko-Místecku, Hlučínsku, Opavsku a Vítkovsku. Vykryjí v těchto oblastech mezidobí mezi odchodem stávajících a nástupem nových dopravců vzešlých z veřejných tendrů.

Vybírat ve veřejných soutěžích autobusové dopravce, kteří budou lidi vozit do práce, do školy či k lékaři, začal Moravskoslezský kraj před čtyřmi lety. V roce 2014 podepsal první smlouvu s akciovou společností ČSAD Vsetín, zajišťující veřejnou autobusovou dopravu na Jablunkovsku a Třinecku.

„Postupně jsme vysoutěžili další oblasti tak, aby všude, kde dopravcům končí letos smlouva, byla zajištěna autobusová doprava na základě nových kritérií. Ta mimo jiné zahrnovala požadavek ekologického provozu a využití moderních technologií. Na Bílovecku, Frýdecko-Místecku, Hlučínsku, Opavsku a Vítkovsku se však s vítězi tendrů nepodařila podepsat smlouva tak, aby mohli začít jezdit už od 9. prosince, ale až příští rok v červnu Proto jsme oslovili dopravce s žádostí, aby ‚pokryli‘ toto mezidobí. V každé oblasti se s nabídkou přihlásil minimálně jeden,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Krajští radní dnes (9. 10.) rozhodli, že na Bílovecku bude veřejnou dopravu na přechodnou dobu zajišťovat společnost ARRIVA. Na Hlučínsku se tato společnost o jednu linku podělí s ČSAD Karviná. Na Opavsku a Vítkovsku bude veřejné autobusy provozovat společnost TQM, Frýdecko-Místecko zajistí ČSAD Frýdek-Místek a ARRIVA, která se tu postará o dvě autobusové linky.

„Od června 2019 pak linky převezmou vítězové tendrů. Výjimkou je Hlučínsko, kde nám antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení. Rozklad nepodáme, vyhlásíme znovu výběrové řízení, nový dopravce by tu mohl začít jezdit příští rok v září, spíše později. Čekáme také na osud Opavska a Vítkovska. Tamní dopravce, společnost TQM napadl u Úřadu pro hospodářskou soutěž i smlouvu s vítězem tendru v této oblasti - ČSAD Vsetín. Začalo správní řízení, výsledek ještě nemáme,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Zdůraznil, že se ale určitě nestane, že by autobusy nevyjely a lidé marně čekali na zastávce. „Zcela jistě na tu zastávku nějaké autobusy přijedou, byť to nebudou autobusy nové, ale ty, které tam doposud jezdily,“ řekl náměstek hejtmana.

„Díky tendrům jsme na následujících deset let zajistili dopravce, kteří pasažérům nabídnou komfortní jízdu a budou vylepšovat doplňkové služby a cenovou nabídku. Dlouhodobé kontrakty uzavřené na základě tendrů jsou výhodné pro všechny. Cestování autobusy je dostupnější i pro lidi s omezenou možností pohybu. Nyní se soustředíme na to, aby se veřejná doprava v kraji zjednodušila a zrychlila. To znamená na optimalizaci jízdních řádů, aby autobusy jezdily tam, kam lidé potřebují a v čase, kdy potřebují. Aby spoje na sebe navazovaly, ideálně aby byly propojeny s železniční dopravou,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

AUTOBUSOVÍ DOPRAVCI VYBRANÍ VE VEŘEJNÉ SOUTĚŽI:

Třinecko, Jablunkovsko: V provozu od 12/2015, ČSAD Vsetín.
Českotěšínsko: V provozu  od 12/2016, ČSAD Havířov.
Orlovsko: V provozu od 06/2018, ČSAD Karviná.
Karvinsko: V provozu od 06/2018, ČSAD Karviná.  
Bruntálsko: Uzavřena smlouva, provoz od 12/2018, konsorcium Transdev.
Rýmařovsko: Uzavřena smlouva, provoz od 12/2018, konsorcium Transdev.
Krnovsko: Uzavřena smlouva, provoz od 12/2018, konsorcium Transdev.
Novojičínsko západ: Uzavřena smlouva, provoz od 12/2018, konsorcium Transdev.
Novojičínsko východ: Uzavřena smlouva, provoz od 12/2018, ČSAD Vsetín.
Frýdlantsko: Uzavřena smlouva, provoz od 12/2018, ČSAD Frýdek-Místek.
Vítkovsko a Opavsko: Uzavřena smlouva, provoz od 06/2019, ČSAD Vsetín.
(TQM podán návrh na UOHS na uložení zákazu plnění smlouvy.)
Frýdecko-Místecko:  Uzavřena smlouva, provoz od 06/2019, ČSAD Frýdek-Místek.
Bílovecko: Uzavřena smlouva, provoz od 06/2019, konsorcium Transdev.
Hlučínsko: Bude zahájeno nové výběrové řízení, provoz nejdříve 9/2019, spíše později. ÚOHS soutěž zrušil, MSK nepodá rozklad.
Havířovsko: Do roku 2020 platí stará smlouva, jezdí konsorcium ČSAD Karviná, Havířov a Frýdek-Místek.


9. října 2018
frame-scrollup