Zpráva

Chytrá myšlenka: šance pro start-upy a projekty prosadit se a rozvíjet

Lidé s chutí podnikat, začínající firmy a projekty postavené na využití chytrých technologií se mohou hlásit do akceleračního programu Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje. Získají dvouměsíční intenzivní byznys podporu, zázemí, know-how a pomoc od zkušenějších, aby svůj projekt rozvíjeli a prosadili se na trhu. Akcelerace začne v říjnu v Impact hub Ostrava, registrovat se do programu je možné do 30. června. Chytrou myšlenku pořádá spolek Hub for Change s podporou Moravskoslezského kraje.

„Hledáme lidi s nápadem a odvahou, kteří mají chuť změnit prostředí kolem nás, svět a budoucnost. Vítaný je každý, kdo chce v našem kraji nastartovat podnikání, kdo začíná, nebo zrovna neví, kudy a jak dál. Projekty v akceleraci si ověří, jestli mají šanci prosadit se, posunou se o krok nebo i několik mílových kroků dál,“ vyzývá Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region.

Nejlepší projekty vzešlé z akcelerace si rozdělí 300 tisíc korun, kterou mohou použít na další rozvoj podnikání. V minulém roce akcelerací prošlo 10 projektů, 4 nejlepší získali po 100 tisících korunách. Uspěli projekty Dustee, FairBox, CodeFlow a Miomove.

„Lidé v akceleraci si nejvíce cení networkingu, kontaktů i pozornosti, kterou získají,“ popisuje Pavel Klučka, koordinátor programu z Impact Hub Ostrava. „Během akcelerace jsme formovali celý koncept FairbBoxu. Díky radám, mentorům a workshopům jsme se posunuli v tom, jak o produktu a jeho potenciálu přemýšlet,“ doplňuje Filip Žilka za projekt FairBox, originální poštovní krabice, v níž si uvidíte dříve, než jej rozbalíte.

„Bez akcelerace bychom to už dávno zabalili. Ale vyhráli jsme, získali jsme finance a máme za sebou první instalace našeho zařízení Píšti, Ostravě-Porubě a Kroměříži,“ uvádí Nikola Carić, který stojí za projektem Dustee. Domácnostem i městům nabízí senzorický systém pro měření, vyhodnocení i predikci okolního prostředí.

Zaměření akcelerovaných projektů může být různorodé – mohou řešit environment, dopravu, veřejný prostor, energetiku, zdravotnictví, vzdělávání nebo i jiné služby a potřeby lidí, třeba životní styl nebo služby pro obyvatele měst a obcí.

Z projektů přihlášených do akcelerace do 30. 6. vyberou experti 14 nápadů s největším potenciálem, které pak získají intenzivní podporu. Akcelerace začne ve dvou souběžných sledech v říjnu. Všechny akcelerované projekty se budou prezentovat veřejnosti v prosinci, kdy porota vybere 3 nejlepší, které navíc získají finanční podporu.

Podrobnosti o akceleraci včetně mentorů a důležitých informací i registračního formuláře jsou na www.chytramyslenka.cz. Aktuální informace jsou také na události na facebooku.

Program Chytrá myšlenka je realizován spolkem Hub for Change a financován z dotace Moravskoslezského kraje.

frame-scrollup