Zpráva

Chytrou myšlenkou roku 2019 je inteligentní židle, biologická vlákna nebo turistická aplikace

Slavnostním vyhodnocením akceleračního programu „Chytrá myšlenka“ 6. prosince vyvrcholil několikaměsíční souboj moravskoslezských start-upů o cenu za nejlepší inovativní myšlenku tohoto roku. Zaujala chytrá kancelářská židle středoškolských studentů, ekologický projekt náhrady syntetických lepidel přírodními houbami nebo turistická aplikace na bázi biometrické registrace. Vítězové si rozdělili 300 tisíc korun na další rozvoj svého podnikání.

Moravskoslezský kraj je bohatší o tři nové inovativní start-upy a jeden komunitní projekt. Do začátku svého podnikání si odnesli nejen finanční odměnu, ale zejména zkušenosti tříměsíčního akceleračního programu, který měl za úkol zrychlit start jejich podnikatelského záměru.

„Stáváme se opravdu chytrým regionem a letošní Chytrá myšlenka jen potvrdila, že Moravskoslezský kraj je rejdištěm technologických start-upů. Čtrnácti vybraným projektům jsme pomohli ukázat cestu a usnadnit vstup na reálný podnikatelský trh. Jsem přesvědčený o tom, že tři oceněné projekty mají na to být celosvětovými start-upy!“ řekl náměstek hejtmana kraje pro chytrý region Jakub Unucka a představil nejúspěšnější projekty: „Futuro pracuje s odpadem ze dřeva a pomocí prorůstajících hub dokáže nahradit syntetická lepidla. Naši středoškoláci zase vymysleli chytrou židli, která pomocí čidel snímá způsob sezení a prostřednictvím aplikace nastaví té dané osobě parametry a upozorní je na chyby při sezení. Posledním je aplikace NaSvinec, která má dva snímače otisků prstů – na kopci a pod kopcem. Turisté tak mezi sebou soutěží o výstupy.“

Zvláštní cenu poroty za společenskou odpovědnost dostal projekt „Umění lidem,“ který se zaměřuje na komunitní práci.

Program Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje je realizován spolkem Hub for Change a financován z dotace Moravskoslezského kraje.

 

 

frame-scrollup