Zpráva

Do práce i do školy budou lidi na Karvinsku a Orlovsku vozit autobusy ČSAD Karviná

Veřejnou autobusovou dopravu bude na Karvinsku a Orlovsku v následujících deseti letech zajišťovat akciová společnost ČSAD Karviná.

Rozhodli o tom krajští radní.

Dopravce ČSAD Karviná, a. s. vzešel z otevřeného výběrového řízení. Jeho nabídku vyhodnotili krajští radní jako nejvhodnější. Veřejné služby začne vítěz soutěže poskytovat od 10. června 2018.

Smlouva, která byla ve čtvrtek 21. září 2017 podepsána, je uzavřena na 10 let. Moravskoslezský kraj bude na tuto službu ročně na Karvinsku přispívat zhruba 30,5 milionu korun, na Orlovsku 42 milionů korun. Na financování veřejných autobusových linek se budou z 15 procent podílet také města a obce z těchto částí regionu.

„Největší váhu při výběrovém řízení - 90 procent - měla nabídková cena, z 10 procent výsledek ovlivnila technická kritéria. V nich měl větší šanci na úspěch uchazeč, který do budoucna počítá s větším podílem nízkopodlažních autobusů a vozidel na CNG ve svém vozovém parku,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka s tím, že právě rozvoj čisté mobility, tedy využívání elektromobilů, vozidel s pohonem na CNG nebo vodík, podpora výstavby plnicích a nabíjecích stanic, je jednou z priorit Moravskoslezského kraje a součástí konceptu budování chytrého regionu. Povinností nového dopravce také je zavést do vozidel klimatizaci, wifi a zajistit, aby bylo možné v autobusech platit jízdné platební kartou a chytrými telefony.

„Na rozdíl od vlaků soutěžíme autobusové dopravce v celém regionu. Dlouhodobé kontrakty uzavřené na základě tendrů jsou v této oblasti výhodné pro všechny. Přinášejí kvalitnější, komfortnější dopravu a služby za dobrou cenu. Cestování autobusy je dostupnější i pro lidi s omezenou možností pohybu,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.


21. září 2017
frame-scrollup