Zpráva

Mezi Rychalticemi a Rybím zřejmě nebudou moci v zimě jezdit kamiony

Kvůli stavbě dálnice D48 se zkomplikovala doprava v úseku mezi Rychalticemi na Frýdecko-Místecku a Rybím na Novojičínsku. Daleko větší problémy tu ale hrozí v zimě. Krajský úřad Moravskoslezského kraje proto připravuje společně s vlastníkem komunikace Ředitelstvím silnic a dálnic a Policií ČR řešení této situace. Místem pravděpodobně nebudou moci projíždět kamiony a těžká tranzitní doprava bude odkloněna.

Výstavba dálnice D48 je složitá v tom, že se musí dělat za provozu. Navíc vlastník komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) často naráží na problémy, které nelze předpokládat. Tentokrát situaci zkomplikoval dnes už zbouraný most u Libhoště, kvůli kterému teď musí řidiči jezdit po provizorní přeložce. „Esíčko“ ale nevyhovuje těžké tranzitní dopravě. V zimě hrozí, že by tu kamiony mohly uvíznout a zablokovat celý provoz.

„Po otevření konstrukce mostu jsme zjistili, že je řešena jinak, než jsme předpokládali a že tento most nelze demolovat ani stavět po částech, pouze jako celek. Z původního plánu držet dopravní proud na polovině mostní komunikace proto sešlo a vznikla tu provizorní přeložka. I toto řešení by bylo funkční, ovšem pokud by řidiči respektovali pravidla silničního provozu a dopravní značení,“ uvedla Irena Krzyžanková z Ředitelství silnic a dálnic Ostrava s tím, že předpisy často porušují nejen řidiči kamionů. Nerespektují přikázaný směr jízdy, snaží se jet jinudy, až nakonec zablokují celou dopravu. I když ŘSD počítá s tím, že tu v zimě nasadí více techniky nad rámec standardní zimní údržby, chce předejít dopravnímu kolapsu, který by mohl nastat, když bude sněžit a mrznout.

„Prioritou ŘSD ČR je udržet celý úsek po celou dobu sjízdný, čemu odpovídá nasazení techniky pro zimní údržbu speciálně pro tento úsek. Odklonění kamionů na dálnici D1 směrem na Polsko by v řešení situace velmi pomohlo. Ten, kdo se bude potřebovat vrátit na D48, by pak mohl jet po objížďce okolními obcemi mimo staveniště. ŘSD ČR pro to dělá vše, co je v jeho možnostech. Dostáváme spoustu podnětů, kudy bychom mohli dopravu vést, například přes starou opuštěnou silnici v poli. Nikdo si ale neuvědomuje, že je pod tou starou cestou obrovský plynovod, že po ní nemůžeme auta pustit. Zvažovali jsme všechny možnosti a to je to nejlepší, co nám vyšlo. A při troše pochopení všech účastníků silničního provozu by mohlo být i funkční,“ dodala Irena Krzyžanková z Ředitelství silnic a dálnic Ostrava.  

„Apelujeme na řidiče, aby dodržovali předpisy. Obáváme se ale, že sníh a náledí mohou zkomplikovat situaci v celém úseku. Procento stoupání před křížením u obce Rybí je vysoké, jakmile zde kamiony zůstanou z jakékoliv příčiny stát, vznikne kolona a obrovský problém. Nebudeme tu schopni otáčet vozidla, provoz se úplně zablokuje. Proto v tomto úseku navrhujeme vyloučit tranzitní kamionovou dopravu. Až nám vlastník komunikace zašle projektovou dokumentaci, tak se k ní vyjádříme“ potvrdil Jiří Zlý, vedoucí Odboru služby dopravní policie PČR MSK.

„Povolování objížděk patří do výkonu státní správy krajského úřadu. Problém tedy řeší odborníci, jsem přesvědčen o tom, že uzavírková komise najde kompromis přijatelný pro všechny. Úkolem politického vedení kraje je informovat občany v předstihu, aby se mohli připravit a v klidu si naplánovat svoje cesty,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka. Dodal, že kraj připravuje velkou dopravní informační kampaň. „Budeme řidiče informovat na sociálních sítích, v médiích, v rádiích a televizi. Připravili jsme také speciální aplikaci, kde uvidí problematická místa v dopravě a vyberou si možnosti, jak se jim vyhnout. Budou informováni o sjízdnosti cest, pohybu sypačů a další techniky na komunikacích. Do pilotního provozu bychom chtěli uvést také speciální vysílání dopravního zpravodajství řidičům pomocí lokálních vysílačů RDS TMC (Radio Data System – Traffic Message Channel), které pomůže zvýšit bezpečnost a plynulost individuální a hromadné silniční dopravy v kraji,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka.


16. listopadu 2018
frame-scrollup