Zpráva

Moravskoslezský kraj a Statutární město Ostrava sklidili úspěch na veletrhu Urbis Smart City Fair

Nabitý konferenční program, lídři v oboru Smart city, 61 vystavovatelů z České republiky a zahraničí, více než 1700 účastníků. Již druhý ročník veletrhu Urbis Smart City Fair, který se konal ve dnech 5. 6 – 6. 6.2019 na brněnském výstavišti nepostrádal přítomnost Moravskoslezského kraje. Na společné expozici Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy byly představeny chytrá řešení používaná v našem kraji.

Pro představení projektů zvolil Moravskoslezský kraj méně tradiční prostředek, a to rozšířenou realitu. Prostřednictvím rozšířené reality byly jednoduše představeny projekty, které kraj v oblasti chytrých řešení realizuje. Návštěvníky zaujaly nejvíce vodíkové technologie, které kraj plánuje v příštích letech uvést do provozu. Ocenili budoucí vizi kraje jako „kraje na vodíku“, a to jak vybudování infrastruktury (v roce 2021 by měla vzniknout první vodíková plnicí stanice Ostrava Hranečník), tak následný provoz vodíkových autobusů a vodíkových vlaků. V prvních vodíkových autobusech by se cestující měli svézt již za 2 roky. Rovněž mnoho návštěvníků zaujala zainteresovanost kraje v oblasti zdravotnictví – ocenili význam telemedicíny či systém pomoci na vyžádání, který od dubna letošního roku v kraji funguje.

„Chytrá řešení mají svou důležitou roli i v dopravě. Veřejná hromadná doprava se stává atraktivnější a pohodlnější, taky šetří životní prostředí. Moravskoslezský kraj postupně nasazuje ekologické nízkopodlažní a klimatizované vozy. Cestující v nich brzy budou moci platit bezkontaktní platební kartou, připojit se na wifi nebo využít USB nabíječky. Taky se intenzivně zaměříme na rozvoj vodíkové technologie,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka a dodal, že na brněnském výstavišti kraj své plány s vodíkovou dopravou představí.

Statutární město Ostrava na stánku reprezentoval Dopravní podnik města Ostravy. Ten představil své chytré technologie používané v hromadné dopravě v Ostravě. Jsou to například terminály na platbu kartou přímo ve voze, aplikace ODIS pro plánovaní cesty, nové vozy a jejich vybavení například USB nabíječkou či klimatizací. Ředitel Dopravního podniku Daniel Morys byl za zavádění inovací na slavnostním večeru oceněn cenou Ambasador Inovace 2019 – nejlepší demonstrátor.

„Ostravský dopravní podnik si postupně a systematicky buduje postavení nejmodernějšího městského dopravce v zemi a velkou zásluhu na tom mají tzv. chytrá řešení. Těší mne, že zdaleka není jediným inovátorem mezi našimi městskými společnostmi. A nezaostává ani samotná Ostrava. Právě na tomto veletrhu poprvé veřejně představíme projekt Clairo, který ocenila Evropská unie, když nám jako prvnímu městu v republice a teprve čtvrtému ve střední Evropě schválila grant pro podporu nejinovativnějších projektů v Evropě. Spolupracovat na něm budeme s Moravskoslezským krajem a regionálním univerzitami. Projekt se týká systematického snižování znečištění ovzduší pomocí promyšlené výsadby speciální zeleně,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Na expozici své chytré technologie předvedla také společnost Dustee Technologies s.r.o. a PROFURE Technologies, s.r.o. Měřící stanice, které firma Dustee prezentovala, měří aktuální stav ovzduší a jsou vhodné i jako měřicí stanice do domácnosti, kanceláře či na sportoviště. Firma PROFURE Technologies se pochlubila rozšířenou realitou, kterou zabezpečila i v rámci výstavního stánku a díky níž bylo možno představit krajské projekty.

Veletrh provázel bohatý konferenční program s více než 160 řečníky na 8 podiích. Vystoupili zde špičkoví řečníci, mezi nimi například hlavní inženýr Hyperloop Transportion Technologies Sabih Gatea Khisaf, projektový manažer Join-Up z DG Informatics Evropské komise Jean Paul de Baets a spoluzakladatel Free Software Foundation Richard Stallman. Stěženími tématy jednání byly digitální město, voda, energetická politika, chytré městské čtvrtě a udržitelná doprava. Diskutovalo se také o atraktivních konceptech jako chytrá zastávka, knihovna ve funkci komunitního centra nebo uliční databanka.

frame-scrollup