Zpráva

Moravskoslezský kraj hledá krajského Einsteina. Finančně podpoří chytré myšlenky

Akcelerační program pro podnikatele, workshopy vodíkových technologií pro odborníky, hackathon pro středoškoláky. To jsou některé aktivity projektu Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje, který 14. března 2018 podpořili krajští zastupitelé. Spolek Hub for Change, který bude tzv. „chytrou platformu“ organizačně zajišťovat, na jeho realizaci obdrží dva miliony korun. „Majitelé“ nejlepších chytrých myšlenek pak dostanou na svůj další rozvoj 100 tisíc korun.

„Chceme najít krajského Einsteina! Tento projekt v podstatě inovuje naši loňskou ‚chytrou soutěž‘. Zjistili jsme, že řada našich podnikatelů má leckdy špičkové nápady, a to nejen v českém, ale i celosvětovém měřítku. Nepotřebují nutně dotace, ale spíše inovativní prostředí a důvěru. Právě pro ně je projekt určen. Patenty nebo nápady, které by normálně řešili několik let, mohou díky projektu vyvinout během několika měsíců. A to rádi podpoříme, protože přesně o to nám jde.“ míní náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Od realizace projektu si zároveň slibuje významné posílení image Moravskoslezského kraje coby lídra na poli moderních technologií. „Takové programy dělají většinou velké korporátní společnosti. Jsme, pokud vím, první veřejný subjekt v Česku, který projekty pro podnikatele takovou formou a v takovém měřítku podporuje. Jestli je totiž v kraji nějaký Elon Musk, tak ho objevíme, akcelerujeme jeho nápady tak, aby mohly fungovat na trhu, a do začátku dostane 100 tisíc,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Hlavní rolí platformy Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje je konkurenceschopnost, inovace a chytré technologie. Moravskoslezský kraj na jejím konci očekává deset akcelerovaných společností, z nichž tři nejlepší budou oceněny částkou 100 tisíc korun.

Spolek Hub for Change je součástí značky Impact HUB, která poskytuje sdílený pracovní prostor nezávislým profesionálům a začínající podnikatelům. Umožňuje jim na základě vzájemné inspirace, sdílení dobré praxe a transformace moderní podnikatelské mentality vytvářet projekty rozvíjející chytré technologie a zavádět je do života lidí.


14. března 2018
frame-scrollup