Zpráva

Moravskoslezský kraj každoročně šetří miliony korun za energie

Moravskoslezský kraj každoročně ušetří několik milionů korun za energie díky jednotnému energetickému managementu krajského úřadu a jeho příspěvkových organizací a společným nákupům energií na burze. Za rok 2018 vynaložil za energie 447 milionů korun, což je o 15 milionů korun méně než v roce 2017.

Celkové náklady na spotřebu energií a médií Moravskoslezského kraje každoročně klesají. Od roku 2012, kdy kraj za energie zaplatil 587 milionů korun, jde o rozdíl 140 milionů. Na výsledku se pozitivně projevuje hned několik faktorů. Tím hlavním je společný nákup elektřiny a plynu pro krajský úřad a více než 200 jeho příspěvkových organizací na Českomoravské komoditní burze Kladno. Loni kraj výhodně nakoupil energie také pro města Bílovec, Klimkovice a Frýdek-Místek a jeho příspěvkové organizace.

Dalšími faktory trendu nižších nákladů za energie jsou snižování energetické náročnosti budov, instalace energeticky úsporných spotřebičů a zdrojů a regulace na systému vytápění a také aktivní provádění energetického managementu.

Naplňování politiky energetického managementu má za kraj na starosti příspěvková organizace Moravskoslezské energetické centrum.

frame-scrollup