Zpráva

Moravskoslezský kraj nechal měřit vrstvy asfaltu na vozovkách

Kontroluje tak firmy, které opravují silnice.

Lépe zkontrolovat firmy, jestli při opravách silnic nešidí na materiálu a rekonstruují cesty přesně podle projektu. To je důvod, proč se vedení Moravskoslezského kraje rozhodlo nechat měřit na vozovkách asfaltové vrstvy. 

Správa silnic Moravskoslezského kraje proto proměří vrstvu vozovky na 7 kilometrech silnic, které se aktuálně v regionu opravují. Náklady na měření dosáhnou 2,4 milionu korun.

„Když vybíráme firmy na opravy silnic, daří se nám v soutěži rapidně snížit cenu zakázky. Mnohdy skončíme až na 48 procentech projektové ceny. To je velmi dobrá zpráva, že dokážeme šetřit veřejné peníze. Ale chceme se ještě kromě běžného stavebního dozoru ujistit, že vítěz i za tak nízkou cenu udělá všechno, jak podle smlouvy a projektu udělat má. Jde o zpřesnění kontrolního mechanismu. Abychom třeba po dvou třech letech nemuseli za další peníze znovu opravovat opravené,“ vysvětlil náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Dodal, že vrstvy asfaltu už byly změřeny na rekonstruované silnici z Dobré do Frýdku-Místku. „Čekáme na výsledky. Teď se bude měřit v úseku Komárova a Raduně na Opavsku,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

 „Technicky jde o přesné geodetické zaměření vozovky laserem. Vytváří se tak digitální model terénu, který zobrazuje jednotlivé konstrukční vrstvy vozovky a jejich přesnou tloušťku. Takto se zaměřují jednotlivé fáze opravy, tj. po odfrézování povrchu, po položení ložné vrstvy a po položení finální obrusné vrstvy. Na základě tohoto měření je možné zjistit rozdíly mezi projektem požadovanými parametry jednotlivých živičných vrstev a mezi realizovanou skutečností. Je možné tvořit příčné řezy, podélné profily v libovolném místě stavby, vypočítat objem použitého materiálu,“ popsal postup technicko provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

V letošním roce bude v Moravskoslezském kraji opraveno zhruba 77 kilometrů silnic za 254 milionů korun. Přes 52 milionů hradí Moravskoslezský kraj, zbytek stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury. „Příští rok počítáme s tím, že z krajského rozpočtu půjde na opravy cest 30 milionů korun. Předpokládám, že další peníze dostane kraj ze státních zdrojů. Podle přidělených financí pak upravíme plán oprav silnic, který nyní připravujeme,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.


26. září 2017
frame-scrollup