Zpráva

Nové elektromobily, nabíječky i auta na CNG. Moravskoslezský kraj bude lídrem čisté mobility

S ambicí snížení vlivu dopravy, emisí a hluku na životní prostředí občanů v regionu využil Moravskoslezský kraj výzvy Národního programu Životní prostředí. Výsledkem jsou nejen dvě nová elektro-auta a dalších pět nových aut s pohonem CNG, která využije krajský úřad, ale také další organizace kraje, jako jsou domovy důchodců, či školy. Tím však ambice kraje nekončí.

„Podpora alternativních způsobů dopravy, ať už je to elektřina nebo CNG je pro náš kraj klíčová. V budoucnu samozřejmě počítáme s vodíkovou mobilitou. Když začneme sami u sebe a půjdeme dobrým příkladem občanům, může se náš kraj stát dopravně nejčistším krajem v republice. Musíme pro to však vytvořit vhodné prostředí a jít té cestě naproti.“ míní náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka a dodává: „Rozvoj elektromobility však jde ruku v ruce s infrastrukturou. Nebude-li dostatečný počet nabíječek, nebudou ani elektroauta. Proto jsme v loňském roce také v rámci soutěže o nejlepší chytrá řešení podpořili výstavbu jedenácti nových stanic a v letošním roce jich chceme dalších patnáct. Jsme si ale vědomi, že masivní rozšíření elektromobilů je bez zásadní změny infrastruktury v celé republice či Evropě nereálné. Proto osobně sázím na rozvoj vodíkových technologií.“

Od realizace projektu si zároveň slibuje významné posílení image Moravskoslezského kraje coby lídra na poli moderních technologií a posílení prestiže kraje jako moderního regionu v rámci Evropy.

Zmiňované nabíjecí stanice stačilo za tři měsíce využít skoro osmdesát elektro-mobilistů, kteří spotřebovali celkově 610 kWh elektřiny, přičemž nejvíce vytíženou stanicí je nabíječka na budově Gymnázia ve Frenštátě pod Radhoštěm. Další informace lze nalézt na webových stránkách s přehledem krajských nabíječek.

Nové elektromobily však pro svůj provoz nebudou využívat pouze krajští úředníci, ale také Střední škola techniky a služeb v Karviné a Moravskoslezské energetické centrum. V následujícím týdnech čeká na svůj vlastní elektromobil Záchranná služba Moravskoslezského kraje.

V současné době Moravskoslezský kraj využívá celkově šest elektromobilů, dvacet sedm aut s pohonem na CNG a jeden hybridní automobil.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.


29. března 2018
frame-scrollup