Zpráva

První chytrá řešení již slouží občanům kraje

Projekt nového vedení Moravskoslezského kraje, tzv. „chytrý region“ má již první reálné výsledky. Vítězové soutěže o nejlepší chytrá řešení uvedli v život sedm chytrých řešení, které občanům kraje budou v tomto roce šetřit čas a peníze a po celý rok 2018 je mohou využívat zcela zdarma. Jsou mezi nimi nabíječky pro elektromobily, měřící senzory pro životní prostředí nebo tele-medicínské sety.

„Poskytli jsme prostor talentovaným podnikatelům, kteří ukázali, co to vlastně chytrý region znamená. Že chytrý region není o softwarových systémech úřadů, ale o reálných věcech, které občané uplatní v každodenním životě.“ hodnotí soutěž hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

A náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka dodává: „V rekordním čase jednoho roku jsme stihli nová chytrá řešení nejen najít, ale i zrealizovat. Od začátku tohoto roku jsou občanům zcela zdarma. A tím to nekončí! Pro tento rok již pracujeme na novém akceleračním programu, který pomůže našim start-upům, studentům nebo podnikatelům dotáhnout své chytré myšlenky do podnikatelského záměru a v roce dalším je instalovat do veřejného prostoru.“

Moravskoslezský kraj začal loni v květnu sbírat žádosti v rámci dotačního programu „Soutěž o nejlepší chytrá řešení Moravskoslezského kraje pro rok 2017,“ jichž se na krajském úřadě sešlo více než třicet. „Z třiceti pěti žádostí porota odborníků vybrala sedm řešení, které jsme podpořili částkou 2,5 milionů korun“ dodává Jakub Unucka.

Mezi vybranými řešeními nejvíce porotu zaujal projekt Ústavu vývoje klinických aplikací, který se v České republice věnuje rozvoji telemedicíny. Ten v rámci kraje naistaloval … kusů sad, které vzdáleně měří pacientům například EKG, tlak nebo teplotu. Ošetřující lékař tak na dálku v mobilu může sledovat aktuální stav pacienta a ušetří se tak peníze za nutné převozy a čas při čekání pacientů. „Soutěž jsme uvítali a jsme velmi rádi, že právě Moravskoslezský kraj je první, který poskytl tuto průkopnickou metodu v rámci hrazených služeb.“ upřesnil autor vítězného projektu Norbert Schellong.

Mezi další oceněné žadatele patřil například projekt vybudování sítě nabíjecích stanic pro elektromobily, metropolitní síť IoT senzorů pro životní prostředí v Ostravě, projekt „Zero Waste City,“ který pomocí QR kódů pomáhá technickým službám měst řešit přeplněné kontejnery na odpad, či bezplatná Wi-Fi na přestupních zastávkách. V kraji je tak nově v dispozici jedenáct dobíjecích míst, z nich jedno rychlodobíjecí, 1 500 odpadkových košů pokrytých QR kódy a osmdesát IoT senzorů, které měří teplotu, hluk a například i hodnotu radonu. Seznam nabíječek lze nalézt na novém webu www.evmapa.cz. Občané kraje vlastnící elektromobil nebo elektrokolo tak mohou využít elektřinu po celý letošní rok zdarma.

Údaje metropolitní sítě pak lze nalézt na www.mskchytre.cz. Získaná data pomohou například Dopravnímu podniku Ostrava pro přesnější určení času mazání trolejí.

frame-scrollup