Zpráva

První hackathon Moravskoslezského kraje ukázal na chytrá řešení v dopravě

Využívání taxi v kraji společně s veřejnými autobusy, sdílené linky, optimalizace dopravy podle počasí nebo nálady cestujících, či zlepšení vzdálených nočních spojů. To jsou trendy, na které ukázal víkendový Open data Hackathon Moravskoslezského kraje. Na akci se sjeli hackeři, experti a IT odborníci z celého kraje, aby po dobu 48 hodin nepřetržitě programovali s daty poskytnutými krajem. Kraj akci hodlá opakovat i v příštích letech.

V ostravském Impact HUBu bylo o víkendových dnech rušno. Spolek „HUB for change,“ který celou akci, za využití dotace Moravskoslezského kraje, oficiálně pořádal, poskytl zázemí více než třiceti hackerům, kteří měli po dobu 48 hodin vymyslet řešení v aktuálně palčivých otázkách dopravní dostupnosti a optimalizace tras na území kraje a města Ostravy.

„Jsme, pokud vím, vůbec první veřejná instituce v republice, která hackathon pořádá. Že to má smysl, jsme se při závěrečných prezentacích utvrdili. Zdejší hackeři nám předvedli nápady, jak s daty, které vlastníme, můžeme pracovat, a jak může veřejná doprava vypadat třeba za deset let, až budeme znovu soutěžit dopravce,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka a dodal, že hackathon s názvem: „Doprava 4.0“ bude chtít kraj uspořádat i příští rok: „Tento první hackathon na úrovni kraje je začátek. V dalším roce jej uspořádáme na republikové úrovni a v roce 2020 třeba i na úrovni evropské.“

Slovní spojení „Hackathon“ pramení z definice „hack and marathon.“ Jedná se o inspirativní setkání IT odborníků, grafiků a programátorů, kteří po časově omezenou dobu řeší úvodem dané cíle. Kraj v tomto případě nezvolil náhodné téma dopravy. Ve svém konceptu „Chytřejší kraj“ šetřit lidem čas a peníze za pomoci moderních technologií má právě oblast dopravy na občany největší vliv.

Do řešení problematiky dopravních dat se zapojil i Dopravní podnik Ostrava, IT4I, Moravskoslezského inovační centrum, společnost Liftago, Keboola nebo T-mobile.


4. června 2018
frame-scrollup