Zpráva

Veletrh EkoAuto potvrdil kraj jako lídra vodíkové mobility

Už brzy by měly jezdit na severu Moravy auta na vodík. Potvrdil to i veletrh EkoAuto 2019, který se uskutečnil od 13. do 15. června v Trojhalí Karolina v Ostravě. Jeho součástí byla konference „Vodíkové a bateriové elektromobily a technologie,“ která se hned v několika příspěvcích věnovala právě využití tohoto ekologického plynu v dopravě.

„Vodíková budoucnost Moravskoslezského kraje je velká. Máme tady velké množství odpadního plynu, jako je koksárenský nebo skládkový plyn, svítiplyn, metan a další plyny, jejichž obsahem je molekula vodíku. Pokud se nám podaří vodík zpracovat a stlačit, můžeme v našem kraji na tento plyn jezdit.“ vyjádřil se na konferenci náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka. Ten zároveň připomněl, že Moravskoslezský kraj uzavřel s městem Ostravou Memorandum o společném postupu při zavádění vodíkové mobility a právě tento vodíkový projekt ocenili i někteří přítomní odborníci.

„Moravskoslezský kraj je vzorový region. Má vizi, a proto jsem přesvědčen, že první vodíkové autobusy zde budou brzy nasazeny.“ zhodnotil projekt pověřenec ministerstva dopravy pro čistou mobilitu Jan Bezděkovský.

Přední automobilky už začaly vyrábět vodíková auta. Petr Vaněk ze společnosti Hyundai Motors na konferenci představil vedle klasických bateriových elektromobilů i vodíkové Nexo, které ujede až 800 km, samo si přitom vyrábí elektřinu pomocí palivových článků. Auto neprodukuje emise, jediným odpadem je čistá voda. Podle Daniela Minaříka z Magistrátu města Ostravy by první vodíková stanice měla stát ve městě v roce 2021. V tomto roce se počítá také se zahájením provozu vodíkových autobusů. O šest let později mají začít v kraji jezdit i vodíkové vlaky. Konference se uskutečnila ve spolupráci a s podporou Moravskoslezského kraje.

frame-scrollup