Zpráva

Chrámy se opět otevřou návštěvníkům

Projekt Otevřené chrámy, který vznikl v minulém roce a setkal se s velkým zájmem, pokračuje. Od 1. května až do konce října 2018 budou moci zájemci navštívit 33 sakrálních památek mimo pravidelné bohoslužby. Návštěvníkům se bude na všech místech věnovat vyškolený průvodce, vstup bude bezplatný. Ostravsko- opavské diecézi na projekt přispěl Moravskoslezský kraj dotací ve výši 1,3 mil. Kč.

V loňském roce využilo příležitost navštívit atraktivní kostely a poutní místa přes 130 tisíc návštěvníků. Zapojeno bylo 29 kostelů, letos se jejich počet zvyšuje. „Těší mě, že byl vloni zájem o Otevřené chrámy tak vysoký. Snažíme se upozorňovat na krásná duchovní místa v Moravskoslezském kraji. Tento projekt si podporu rozhodně zaslouží a věřím, že do regionu naláká hosty i z ostatních koutů republiky. Počet zpřístupněných památek se opět zvyšuje a v rámci projektu Otevřené chrámy budou některé kostely otevřené i ve všední dny, nejen o víkendu,“ řekl 1. náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že i letos některá místa opět navštíví: „Těším se hlavně na šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech. Už minulý rok se mě na něj lidé ptali, tak jsem rád, že se letos tato památka do projektu zapojila.“

Kromě šikmého kostela v Karviné- Dolech se počet zapojených kostelů rozšířil i o 3 kostelní věže (Krnov sv. Martin, Opava sv. Hedvika, Frýdek sv. Jan Křtitel). Celkově tak budou moci lidé navštívit 33 sakrálních památek. Z toho budou tři kostely evangelické: Evangelický Kristův kostel v Ostravě, Evangelický kostel v Orlové a Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou. Mezi katolickými kostely budou veřejnosti otevřené například kostel Panny Marie Sedmibolestné na vrchu Cvilín u Krnova, kostel svatého Maxmiliána v Hukvaldech, kostel svatého ve Štramberku nebo kostelík na beskydské Prašivé.

Aktuální informace a otevírací doby jednotlivých kostelů je možné sledovat na těchto webových stránkách.

Moravskoslezský kraj chce k zatraktivnění sakrálních památek přispět i podporou dalšího projektu. „Řada kostelů je také zpřístupňována v průběhu Noci kostelů, která v letošním roce proběhne 25. května. Na území Moravskoslezského kraje bude otevřeno 128 kostelů několika křesťanských církví. Většina kostelů bude tento den otevřena od 18- ti hodin, někde až do půlnoci, a návštěvníci se mohou v kostelech setkat s bohatým programem připraveným místními komunitami,“ doplnil projektový manažer Biskupství ostravsko-opavského Miroslav Přikryl.


1. května 2018
frame-scrollup