Zpráva

Čtenáři mohou nominovat své oblíbené knihovníky na cenu knihovnická K2

Moravskoslezský kraj hledá nejlepší knihovnici nebo knihovníka. Ocenění KNIHOVNICKÁ K2 podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. Čtenáři, ale i zaměstnanci knihoven v regionu mohou knihovníky navrhovat ode dneška (20. 6.), výsledky se budou vyhlašovat v říjnu tohoto roku. Soutěž pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě.

Práci knihovníků i knihoven oceňuje vedení Moravskoslezského kraje už několikátým rokem. V lichých letech získávají ocenění knihovny v kraji, v sudých jsou ceny udělovány knihovníkům nebo knihovnicím. Cena je součástí krajské „Koncepce knihovnictví“ z roku 2014. „V dnešní digitalizované době knihovnictví podporu potřebuje. Nadšení čtenáři mi jistě dají za pravdu, že zážitek s knížkou v ruce je nenahraditelný. Přesto lidé čím dál více tráví čas surfováním na internetu a sledováním sociálních sítí. Čtení literatury, ať už odborné, nebo beletrie, je pro zdravý vývoj společnosti velmi důležité. Kvalitní služby knihoven a přístup jejich zaměstnanců mohou knihovnictví posunout dál a také motivovat lidi ke čtení. Knihovny nemusí být jen místem na pouhé půjčování knih. Knihovna může lidem nabídnout možnost pro zajímavá a inspirativní setkání a pro nejrůznější kulturní zážitky,“ řekl 1. náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že u knihovníků je důležitá nejen profesionální a odborná úroveň, ale také jejich lidský přístup a vstřícnost k návštěvníkům knihovny.

„Podstatný je také přístup obcí. Zvlášť ve vesnicích a menších obcích je motivace nutná. Proto v krajském kole soutěže Vesnice roku už od roku 2010 udělujeme Diplom za vzorné vedení knihovny. Tato cena je spojená s finanční odměnou,“ doplnil náměstek Lukáš Curylo, který i letos nad cenou Knihovnická K2 převzal záštitu.

Také Knihovnická K2 výhercům přináší finanční ohodnocení. „V lichých letech získává padesátitisícový příspěvek knihovna. V letech, kdy cenu získávají knihovníci, se tato částka rozděluje mezi první tři oceněné. Doufám, že se nám i letos sejde spousta nominací. Posuzovat je bude hodnotící komise složená z členů Výboru zastupitelstva kraje pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje, zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a zástupce pověřené knihovny,“ řekl náměstek Lukáš Curylo.

Návrhy na ocenění mohou občané zasílat do 20. července do Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, na mail seda@svkos.cz. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční v říjnu 2018 u příležitosti Týdne knihoven.

Ocenění Knihovnická K2 v předchozích letech:

Knihovna Moravskoslezského kraje 2015: Městská knihovna Krnov

Knihovník/Knihovnice Moravskoslezského kraje 2016:
1. místo PhDr. Marie Šedá, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě
2. místo Anna Ricková, Místní knihovna v Píšti
3. místo Kateřina Hurníková, Obecní knihovna Vřesina

Knihovna Moravskoslezského kraje 2017: Městská knihovna Český Těšín

Čestné diplomy získaly v roce 2017 Knihovna města Ostravy za srdečný přístup pracovníků a promyšlenou péči o uživatele s handicapem a Místní knihovna v Raškovicích za jedinečné propojení služeb knihovny s Malou galerií a Památníkem Raškovice s důrazem na akce týkající se paměti místa.


Informace najdete na www.svkos.cz


20. června 2018
frame-scrollup