Zpráva

Orlovská výstavní síň Muzea Těšínska má nový kabát i adresu

Návštěvníci výstavní síně Muzea Těšínska v Orlové se mohou těšit na nové prostory, ve kterých budou představována umělecká díla. Pobočka muzea se přestěhovala z orlovského Domu dětí a mládeže do budovy Gymnázia a Obchodní akademie Orlová v Polní ulici. Poprvé na nové adrese ve čtvrtek 22. února 2018 otevřela výstavu o paleontologii.

Nové prostory jsou bezbariérové, větší, s lepším zázemím. „Kvůli ochraně sbírek tu byl instalován nový elektronický zabezpečovací a kamerový systém. Výstavní síň má nejen nový nábytek, ale také novou světelnou rampu s úspornými svítidly. Návštěvníkům tak nabídneme kvalitnější služby. Přestěhováním navíc ušetříme na nájemném a efektivně využijeme prostory krajské střední školy,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo. Dodal, že náklady na stavební úpravy a přestěhování pobočky Muzea Těšínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, byly hrazeny z krajského rozpočtu a částečně ze zdrojů muzea. Dosáhly zhruba 890 tisíc korun.

Na nové adrese si od včerejška mohou návštěvníci prohlédnout výstavu Zkamenělý život. Seznámí je s paleontologií coby přírodní vědou, zabývající se studiem zkamenělin, pozůstatků po organismech z minulých geologických období.

Výstava je zaměřena na paleontologickou problematiku zájmového území Muzea Těšínska v období karbonu, kdy vznikalo černé uhlí – surovina, jejíž těžbou je naše ostravsko-karvinská kamenouhelná oblast proslulá. Návštěvníci se mohou těšit na paleontologické rekonstrukce, které je obeznámí se stavem tehdejšího klimatického prostředí, paleogeografickou situací a složením společenstev organismů a také s úspěchy české paleontologie ve světovém měřítku. Meritem výstavy je prezentace paleontologických nálezů z území Těšínska,“ popsal autor výstavy, biolog Muzea Těšínska Petr Pyszko.

Jako bonus poběží během výstavy experiment, představující dopady tehdejší koncentrace kyslíku na karbonskou faunu. Každý návštěvník si navíc bude moci zkusit najít v pískovišti s karbonskými břidlicemi svou vlastní zkamenělinu. S výjimkou sobot výstava potrvá do 29. července.


23. února 2018
frame-scrollup