Zpráva

Po Milanu Dobešovi slaví narozeniny i jeho muzeum. Návštěvnost dosáhla 17 tisíc lidí

Dva roky existence o tomto víkendu oslavilo Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích. Otevřeno bylo před dvěma lety, přesně 13. července 2017.  Od té doby nepřetržitě představuje lídry světového konkrétního umění.  Od slavnostního otevření do této chvíle muzeum, které nemá v ČR obdoby, navštívilo přes 17 tisíc platících návštěvníků. Narozeniny muzea bezprostředně navazují na jubilejní výstavu Milan Dobeš 90, která je poctou autorovi op artu a kinetického konstruktivismu Milanu Dobešovi, jehož jméno muzeum nese.

V posledním období muzeum prezentovalo řadu úspěšných krátkodobých výstav  - mladého autora Krištofa Kintery, zakladatele geometrické abstrakce Františka Kupky, konstruktivisty Andrzeje Nowackého či profesora Ostravské university Zbyňka Janáčka. Ke druhému výročí a současně k devadesátinám Milana Dobeše si „nadělilo“ hvězdy geometrické abstrakce, jakými jsou sochař, malíř a grafik Jiří Hilmar, představitel německého op artu a kinetického umění Ludwig Wilding či Italové Franco Costalonga a Alberto Biasi a mnoho dalších.

Muzeum nesoucí jméno jednoho z nejvýznamnějších evropských představitelů konstruktivismu a průkopníka výtvarných kinetických objektů se nachází v Multifunkční aule Gong v ostravských Dolních Vítkovicích, které jsou nejnavštěvovanější mimopražskou památkou v ČR. Muzeum spolupracuje s Galerií výtvarného umění v Ostravě i se světovými uměleckými institucemi.


15. července 2019
frame-scrollup