Zpráva

V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun

106 tuzemských a zahraničních investic dojednala v roce 2015 agentura CzechInvest.

Do české ekonomiky díky tomu přiteče bezmála 45 miliard korun a vznikne přesně 14 040 nových pracovních míst. Z toho 2,5 tisíce v regionech, které se dlouhodobě potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti – Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Lákání investorů do země přitom znesnadňuje významně snížená míra podpory investic zavedená v roce 2014 z nařízení Evropské komise.

„Zvyšuje se podíl tak zvaných hi-tech projektů s vyšší přidanou hodnotou nebo unikátními produkty a dobrou zprávou také je, že se daří vyšší aktivitou nahradit výpadek zájmu způsobený radikálním poklesem finanční podpory v roce 2014,“ navazuje generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera. „Ve srovnání s minulostí tak máme méně investorů, kteří se spoléhají na investiční pobídky. Nežádalo o ně přes 30 procent investorů, v roce 2014 jich byla ani ne polovina. Na druhou stranu se zvyšují nároky investorů na rychlost vyřízení projektů a kvalitu informací a servisu. Daleko víc našich pracovníků je proto nyní takzvaně v terénu,“ dodává.

Pomineme-li tuzemské, největší objem dojednaných investic pochází ze Spojených států, Německa a Tchajwanu. Významný nárůst přitom zaznamenaly investice z Číny. V minulosti CzechInvest zprostředkovával z této země maximálně do 500 milionů korun ročně, loni to bylo více než 1,1 miliardy korun.

Největší podíl investic míří tradičně do sektoru výroby motorových vozidel, dále do kovodělného a kovozpracujícího a elektronického průmyslu. Pozorovatelný je nicméně nárůst investic v oblasti ICT, technologických center a center sdílených služeb.

Investoři, kteří své záměry oznámili v roce 2015, nejčastěji zamíří do Ústeckého kraje, hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Nejvíce pracovních míst pak nové investice přinesou do Pardubického kraje, a to zejména díky investicím společností INA Lanškroun a Foxconn, které jsou zároveň největšími loni dojednanými investicemi. Spolu s nimi jsou v první desítce například také rozšíření výroby společnosti MD ELEKTRONIK spol. s r.o. v Plzeňském kraji nebo expanze společnosti Devro v Libereckém kraji.

Zdroj: Czechinvest

Ostrava, 7. 3. 2016

frame-scrollup