Zpráva

Moravskoslezský kraj na veletrhu EXPO REAL: nejen plochy pro výstavbu, ale i projekty zaměřené na výzkum, vývoj a inovace

Dnešním dnem vrcholí 20. ročník prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí Expo Real, který probíhá v areálu Nového výstaviště v Mnichově od středy 4. října.

Mezi významnými evropskými regiony a metropolemi se v rámci stánku CZECH REGIONS & CITIES (první společné expozice českých krajů a měst v historii veletrhu) představil také Moravskoslezský kraj, jenž se na veletrh vrátil po roční pauze.

Ve společné české expozici představili své záměry a projekty také spoluvystavovatelé. Hlavními partnery byly realitní skupina Asental a společnost Residomo, partnery byly společnosti AD Group, CASUA, Linkcity, PASSERINVEST GROUP, PRK Partners, Renomia, Technologický park Brno, UBM Bohemia Development, Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a CzechInvest.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška k důvodům účasti kraje na veletrhu uvedl: „Na Expo Real jsme přijeli investorům prezentovat, jak se náš region mění. Průmyslové zóny chceme budovat a nabízet i nadále, a to především v místech s vysokou nezaměstnaností, jako je např. Karvinsko či Krnovsko (jako příklad lze uvést II. etapu průmyslové zóny Krnov-Červený dvůr). Na dnes vysoce konkurenčním trhu práce je ale zároveň třeba poskytnout novým firmám, přicházejícím do regionu, kvalitní zázemí a infrastrukturu pro jejich zaměstnance. Proto jsme na Expo Realu představili i projekt rezidenčního bydlení v původních Dukelských kasárnách v Opavě či vizionářský projekt letoviska Slezská Harta u stejnojmenné přehrady, která je velikostí srovnatelná se šumavským Lipnem. Na veletrhu jsme hledali privátní investory, kteří by toto území rozvíjeli pro cestovní ruch a volnočasové aktivity stávajících i nově příchozích obyvatel kraje. Uvědomujeme si, že investoři jdou dnes za levnou pracovní silou dál do východní Evropy a že cesta ke konkurenceschopnosti Moravskoslezského kraje tkví v dalším rozvoji našeho potenciálu pro inovace.“ Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra, k tomu dodal: „Klíčové je vyslat investorům signál, že nabízíme nejen plochy pro výstavbu, ale že v rámci Evropy patříme k nejrychleji se rozvíjejícím inovačním ekosystémům. Na světě není mnoho regionů, kde má svá výzkumná a vývojová centra takové množství špičkových globálních společností, jako právě na Moravě. Celkem jich je nyní více než 40 – mj. Siemens, Honeywell, FEI, SAP, Avast/AVG, Tieto a další. Morava je schopna jim nabídnout kvalifikovanou pracovní sílu: na více než 10 univerzitách se na svou budoucí kariéru připravuje více než 100 tisíc studentů, z nich třetina v technických oborech.“ Pro výzkum a vývoj, v němž se mohou uplatnit i nadaní absolventi, má Moravskoslezský kraj připraven další vizionářský projekt – supermoderní průmyslovou zónu Technopole pro firmy z oblasti high-tech výroby nedaleko Ostravy. „V České republice zatím průmyslová zóna takovéto velikosti a charakteru neexistuje. Může fungovat napřed jako podnikatelský inkubátor a pak se dále rozvíjet – obdobně, jako tomu bylo např. u společnosti Tieto v Ostravě. Veletrh Expo Real je pro prezentaci projektů tohoto typu ideálním fórem,“ uzavřel náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Veletrh je vždy ukazatelem trendů i problémů současného světa, dopadajících i na investiční a realitní trh. Expo Real potvrdil, že současné nové trendy (rozvoj nových technologií včetně stále progresivnější automatizace a digitalizace, rychle postupující světová urbanizace, sílící hrozba terorismu) nutí lídry, aby na trhu hledali nové cesty a možnosti. Těmi jsou mj. investice do rychle rostoucích realitních segmentů (bydlení, projekty zdravotní a sociální péče, logistické nemovitosti) či orientace na perspektivní země (z těch mimoevropských jsou to asijsko-tichomořské státy, zejména Čína, Japonsko, Jižní Korea a Austrálie), kam se po příležitostech poohlížejí velcí evropští investoři.


6. října 2017
frame-scrollup