Zpráva

Do kraje se sjedou nejlepší mladí hokejisté světa

13. září 2018

Moravskoslezský kraj bude hostit Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let. Na ledě v Ostravě a v Třinci uvidí sportovní fanoušci budoucí hvězdy světového formátu. Kraj šampionát podpoří částkou 15 milionů korun. Dalších pět a půl milionu půjde na Mistrovství světa v para hokeji.

Na pořádání Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let se bude Moravskoslezský kraj spolupodílet se Statutárním městem Ostrava a Českým svazem ledního hokeje. Spolupráci a finanční spoluúčast potvrdili zástupci všech tří stran podpisem memoranda. Krajští zastupitelé schválili 15milionovou podporu, která půjde na úhradu nákladů na nájem, ubytování, stravování, dopravu, IT služby, zdravotnické zabezpečení, antidopingové kontroly, zajištění rozhodčích, bezpečnost, náklady na pojištění akce, poplatky a náklady na prodej vstupenek.

„Moravskoslezský kraj je tradičním pořadatelským regionem světových hokejových šampionátů a dalších vrcholných sportovních akcí. Mistrovství světa k nám naláká spoustu fanoušků z Evropy i ze zámoří. Tato významná akce náš kraj zviditelní díky své velké mediální sledovanosti, ale taky díky mnohaměsíční propagační kampani před jejím samotným konáním. Tento šampionát může výrazně podpořit plánovanou kandidaturu České republiky na pořádání Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji v roce 2023,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let se uskuteční v tradičním termínu na přelomu roku, konkrétně od 26. 12. 2019 do 5. 1. 2020. Turnaje se zúčastní celkem 10 týmů, které se utkají ve dvou skupinách po 5 týmech. Po základní části následují 4 čtvrtfinálová a 2 semifinálová utkání a následně utkání o 3. místo a finále.

„Jsem rád, že se nám podařilo zajistit prostředky na financování této prestižní sportovní akce. Stává se, že s některými projekty při vytváření rozpočtu kraje dopředu nepočítáme, protože se o jejich podpoře rozhodne až v průběhu roku. To je i případ hokejového šampionátu. Financování zajistíme z rozpočtové rezervy, kterou jsme prozíravým hospodařením vytvořili. Hokejové akce do našeho regionu patří, přitáhnou k nám spoustu lidí, pozornost celého světa, a tím pádem i peněz. Ukázaly to už světové hokejové šampionáty v letech 2004 a 2015, které jsme spolupořádali,“ řekl náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania.

Hlavním dějištěm šampionátu bude ostravská OSTRAVAR ARÉNA, kde se odehraje jedna ze základních skupin a kompletní program play off včetně utkání o 3. místo a finále. Druhým dějištěm šampionátu bude Werk Arena v Třinci, kde turnajový program skončí 2. 1. 2020.

„Další důležitou hokejovou událostí, kterou Moravskoslezský kraj podpoří, bude Mistrovství světa v para hokeji OSTRAVA 2019. O titul budou v Ostravě bojovat hokejisté s tělesným postižením z osmi nejlepších týmů světa,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a doplnil, že o titul se spolu utkají týmy z USA, Kanady, Korey, Itálie, Norska, Česka, Japonska a Švédska.

„Finanční podporu si zaslouží nejen zdraví sportovci plní síly, ale také Ti, kteří se potýkají s handicapem. Proto jsem se zasadil i o podporu Mistrovství světa v para hokeji. Krajská dotace ve výši pět a půl milionu korun půjde na úhradu nákladů na ubytování, stravování a propagaci,“ uzavřel náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

frame-scrollup