Zpráva

Kraj investuje čtvrt miliardy do modernizace laboratoří a učeben ve středních školách

Téměř čtvrt miliardy korun letos půjde na zkvalitnění výuky v desítkách středních škol zřizovaných krajem. Právě začíná realizace dvou projektů v oblasti automatizace, mechatroniky, robotiky a vybavení laboratoří pro metrologii a strojírenská měření. Kraj tak pokračuje v podpoře technického a přírodovědného vzdělávání.

Technika jde obrovským tempem kupředu. Oblasti jako robotika a automatizace se stávají každodenní součástí většiny odvětví. Reagujeme na tento dynamický vývoj i ve školství, a proto právě v těchto oblastech investujeme značné finanční prostředky do moderního vybavení, nových laboratoří a kvalitních pomůcek, protože jsme přesvědčeni, že se nám to v budoucnu vrátí, řekl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Na celkem 11 projektů letos půjde 240 milionů korun převážně z evropských peněz. Právě začíná realizace dvou z nich za 35 milionů korun. Z 90 % jsou financovány z Integrovaného regionálního operačního programu („IROP“) a státního rozpočtu, zbytek hradí Moravskoslezský kraj. Zapojené střední školy tak získají nové učebny vybavené kolaborativními roboty, nové vybavení učeben mechatroniky, také se zmodernizují laboratoře technických měření.

Díky dalším projektům se pak zmodernizují nebo vzniknou nové ICT učebny, jazykové laboratoře, laboratoře pro virtuální realitu, elektrolaboratoře, učebny a laboratoře pro výuku přírodovědných předmětů, CNC programování, virtuálního svařování a další.

Do právě zahájených projektů „Výuka pro Průmysl 4.0“ a „Laboratoře technických měření“ jsou zapojeny tyto střední školy:

  • Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava, příspěvková organizace
  • Střední průmyslová škola, Karviná, příspěvková organizace
  • Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek, příspěvková organizace
  • Střední škola průmyslová a umělecká Opava, příspěvková organizace
  • Střední průmyslová škola elektrotechnická, Havířov, příspěvková organizace
  • Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace
  • Vyšší odborná škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kopřivnice, příspěvková organizace
  • Střední škola technická a zemědělská, Nový Jičín, příspěvková organizace
  • Střední škola technická, Opava, Kolofíkovo nábřeží 51, příspěvková organizace
  • Střední škola technická a dopravní, Ostrava-Vítkovice, příspěvková organizace

13. dubna 2018
frame-scrollup