Zpráva

Kraj na Dnech české a německé kultury v Drážďanech

Náměstek hejtmana Stanislav Folwarcny slavnostně zahájil Dny české a německé kultury, které se v těchto dnech konají v Drážďanech a v Pirně. Regionálními partnery letošního ročníku je Moravskoslezský kraj a město Ostrava. Kulturní dny, jejichž hlavním letošním tématem je „30 let od sametu“ byly zahájeny 24. října 2019. U příležitosti českého státního svátku a zahájení dnů kultury uspořádal Generální konzulát ČR v Drážďanech recepci, na jejíž přípravě se aktivně podíleli žáci krajské hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm.

Během zahájení česko-německých kulturních dnů vystoupila také Janáčkova filharmonie Ostrava a spolu se saskou filharmonií tuto událost odstartovala. Na akci se představili i další významní umělci z našeho regionu. Návštěvníci měli například možnost vyslechnout si přednášku Jiřího Nemináře Hlučínsko: Laboratoř nacionalismu anebo autorské čtení ostravských básníků Jana Němčka a Petra Hrušky, se kterými mohli účastníci pohovořit během besedy. Moravskoslezský kraj se rovněž prezentoval na drážďanském hlavním nádraží představením atraktivních turistických míst a Science show ze Světa techniky (unikátním vystoupení s fyzikálními a chemickými pokusy) z Dolní oblasti Vítkovic. Po zahajovacím koncertu se v Pirně konala recepce organizovaná Moravskoslezským krajem, na které byla podávána typická regionální jídla a rozdávaly se kuchařky s recepty Jak šmakuje Moravskoslezsko.

Recepci v Drážďanech při příležitosti státního svátku zajišťovala příspěvková organizace kraje Hotelová škola, Frenštát pod Radhoštěm. Hosté během ní ochutnali mnoho regionálních specialit jako valašský frgál, pohankovou bábovku, štramberské uši, škvarky, škvarkovou pomazánku, valašské klobásky, uzená masa všeho druhu i regionální ochucené sýry, korbáčiky a samozřejmě nechyběla ani valašská slivovice, bylinný likér Radhošť a pivo Radegast. Naši žáci měli opět možnost uplatnit své dovednosti v praxi a navíc v cizí zemi, což je pro mladé lidi vždy velmi obohacující. Žáci navštívili také pamětihodnosti v historické části města a muzeum míšeňského porcelánu.

Dny české a německé kultury potrvají do neděle 10. listopadu.


5. listopadu 2019
frame-scrollup