Zpráva

Krajští zastupitelé přiklepli Baníku prostředky na výstavbu klubové akademie

13. září 2018

Kraj dá na vybudování tréninkového fotbalového centra na Bazalech první polovinu ze slíbených 70 milionů. Ve čtvrtek 13. září 2018 to potvrdilo Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. První fáze projektu už začala, krajských 35 milionů půjde na výstavbu hlavní tribuny. Dalších 35 milionů kraj vyčlení v rozpočtu na rok 2019.

„Stadion na Bazalech k Ostravě a Moravskoslezskému kraji neodmyslitelně patří. Stav, ve kterém areál nacházel, už byl mírně řečeno nevyhovující. Neumím si ale představit variantu, že by se jeho obnova neuskutečnila. Jsem rád, že jsme se všemi partnery našli cestu, jak vybudovat moderní tréninkový areál pro mladé fotbalisty. Ve fotbalové akademii budou trénovat talentovaní hráči z celého kraje a já věřím, že právě u nás vyrostou fotbalové osobnosti, které budou reprezentovat náš kraj nebo i republiku,“ řekl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny a připomněl, že Ostrava je zatím jediným krajským městem, kde není fotbalová akademie.

Stavba tréninkového centra odstartovala už v červenci 2018 a ukončena by měla být nejpozději v září 2019. Na výstavbě se finančně podílejí Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Fotbalová asociace České republiky, FC Baník Ostrava a VÍTKOVICE ARÉNA.

„Výstavba fotbalové akademie je projekt, do kterého kraj vstoupil jako jeden z důležitých investorů. Polovina ze 70 milionů, které jsme na financování této obří investiční akce přislíbili, půjde z letošní rozpočtové rezervy, kterou se nám podařilo vytvořit. S druhou částí dotace bude počítat krajský rozpočet na příští rok. Moravskoslezský kraj si tyto investice dovolit může, úspěšně se nám daří snižovat dlouhodobou zadluženost kraje, hospodaříme odpovědně. Chceme navíc v budoucnu podpořit nejen vybudování tréninkového centra, ale i jeho fungování, “ řekl náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania.

Stadion Bazaly se promění v tréninkové centrum Klubové akademie Ostravy. Hlavní plocha hřiště bude rozšířena a může sloužit ve formě tří příčných tréninkových hřišť nebo jako hřiště standardních rozměrů pro mistrovské zápasy. V místě stávajícího tréninkového hřiště vyroste standardní hřiště s umělou trávou a druhé hřiště s přírodním trávníkem. Počítá se s využitím dalších ploch v areálu pro posilování, nácvik obratnosti, vytrvalostní cvičení atd. Součástí areálu bude také 60metrová krytá běžecká dráha pod nově vybudovanou tribunou. „V tribuně vznikne 10 šaten, posilovna a také rehabilitace. Nebude chybět zázemí pro lékaře, fyzioterapeuta a trenéry. Projekt samozřejmě počítá i s místy, kde budou hráči trávit volný čas nebo se stravovat. Mladí fotbalisté se mohou těšit i na tělocvičnu s hřištěm pro sálovou kopanou včetně hlediště,“ uzavřel náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

frame-scrollup