Zpráva

ME juniorů ve stolním tenise se do Ostravy vrací po šesti letech

Mistrovství Evropy juniorů ve stolním tenise se do České republiky stěhuje po šesti letech. A opět na sever Moravy, konkrétně do Ostravy. Radost z toho by měli mít především domácí čeští fanoušci. Vzpomeňme na rok 1999, kdy v nedalekém Frýdku-Místku vybojovala ve dvouhře kadetek stříbro Iveta Vacenovská, v roce 2013 pak opět mezi kadety stál hned třikrát na nejvyšším stupni Tomáš Polanský.

A co letos? Povede se navázat na tyto úspěchy? Je to docela reálné, vždyť bronzový medailista z loňského šampionátu v Kluži kadet Šimon Bělík bude patřit ve dvouhře mezi nejvýše nasazené. RT Torax aréna v Ostravě-Porubě by tak mohla být svědkem zrodu další hvězdy evropského stolního tenisu.

Ve dnech 7. - 16. července se do České republiky sjede evropská mládežnická špička. V kategoriích juniorů a kadetů bude bojovat celkem o čtrnáct sad medailí. "Věříme, že se na špičkový mládežnický stolní tenis přijde podívat co nejvíce dětí a rodičů, najdou si své favority a budou jim fandit. Velmi bychom chtěli touto formou poděkovat Moravskoslezskému kraji a Statutárnímu městu Ostrava za podporu tohoto šampionátu. V Ostravě se v roce 2010 konalo mistrovství Evropy dospělých, o tři roky později šampionát juniorský a oba byly po stránce organizační hodnoceny všemi účastníky hodně vysoko. Věřím, že i letos budou všichni spokojeni a boje o medaile nabídnou skvělou podívanou," říká ředitel šampionátu a místopředseda České asociace stolního tenisu Nikolas Endal.

Pro Ostravu i celý Moravskoslezský kraj půjde v krátké době o další vrcholnou sportovní akci. Primátora Ostravy Tomáše Macuru to těší. "Po turnaji Světové série v beachvolejbalu a atletické Zlaté tretře je to další akce mezinárodního významu, která se v polovině roku v Ostravě koná. Pro mladé talenty je to nejdůležitější turnaj roku a jsem rád, že se po několika letech sjede evropská špička opět do našeho města. Na posledních dvou šampionátech, ať už dospělých nebo mládeže, se fanoušci vždy dočkali medailovému úspěchu. Přeji proto českým hráčům a hráčkám, ať se jim i tentokrát v Ostravě daří a dosáhnou na stupně vítězů," řekl Tomáš Macura.

Stolní tenis má v našem kraji místo

A v podobném duchu hovoří před šampionátem také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. "V Moravskoslezském kraji působí hned několik silných klubů. Stolní tenis má v našem regionu místo, například jméno Petra Korbela má světě stále zvuk. Právě tento havířovský rodák se věnuje mladým nadějím z našeho kraje a já věřím, že se některý z jeho svěřenců brzy zařadí na světovou špičku. Kluby v našem kraji trénují děti podle moderních trendů a s nasazením a já budu mít upřímnou radost, když svou tvrdou práci zúročí na juniorském mistrovství. Všem jim držím palce."

Příznivci stolního tenisu se rozhodně mají na co těšit. Loňské juniorské mistrovství Evropy v Kluži bylo jasným dokladem toho, že hráči a hráčky, kteří patří ke špičkám v juniorské kategorii, dosahují skvělých výsledků i mezi seniory. Například loňský juniorský mistr Evropy Řek Ioannis Sgouropoulos letos vyhrát evropský šampionát do 21 let, Švéd Truls Moregard, Rus Vladimír Sidorenko, Maďar Csaba Andras, Ruska Mariia Tailakovová či Slovinka Katarina Strazarová startovali na letošním světovém šampionátu dospělých v Budapešti.

Navíc, tři ze čtyř trůnů ve dvouhrách se uvolnili. Loňští vítězové juniorských soutěží Řek Ioannis Sgouropoulos, Ázerbajdžánka Jing Ning a také polský kadet Maciej Kubik přešli do vyšších věkových kategorií, takže obhajovat bude pouze rumunská kadetka Elena Zahariová.


2. července 2019
frame-scrollup