Zpráva

Moravskoslezský kraj pomůže sportovcům koupit pozemky pod skokanskými můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm

14. března 2018

Moravskoslezský kraj pomůže vyřešit svízelnou situaci, do které se dostala TJ Frenštát pod Radhoštěm. Poskytne jí 1,25milionovou dotaci, aby mohla koupit pozemky pod skokanskými můstky Jiřího Rašky a celý sportovní areál tak dál sloužil pro tréninky a pořádání závodů ve skocích na lyžích. Ve středu 14. března o tom rozhodli krajští zastupitelé.

„Tento areál má mimořádnou hodnotu. Je jediným místem v kraji, kde se mohou konat nejvýznamnější závody ve skocích na lyžích. Pořádají se tu také závody Kontinentálního poháru mužů a Světového poháru žen, konaly se tu Hry zimní olympiády dětí a mládeže České republiky. Trénují a závodí tu nejen vrcholoví sportovci, ale také budoucí generace skokanů na lyžích. Situace, do které se dostala TJ Frenštát pod Radhoštěm, by mohla ohrozit nejen budoucnost celého areálu, ale i sportovní aktivity, které jsou velmi často dotovány ze státního a krajského rozpočtu. Problém tělovýchovné jednoty jsme se rozhodli pomoci vyřešit i proto, aby nebyly zmařeny tyto investice,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Skokanské můstky Jiřího Rašky, které jsou majetkem TJ Frenštát pod Radhoštěm, stojí na pozemcích, které patří státu. Ten je považuje za zbytné a nabídl je prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k prodeji. Jejich cenu v aukci stanovil na 2,271 milionu korun. Dvakrát se zájemce o nemovitost neobjevil. Ve třetím kole se do dražby vložilo město Frenštát pod Radhoštěm, a aby zabránilo spekulativnímu nákupu, navrhlo částku vyšší o několik tisíc, než byla vyvolávací cena. Jen několik minut před uzavřením aukce se však objevil zástupce firmy Tourist Invest a pozemky vydražil za 2,5 milionu korun.

„Je důležité, aby můstky i pozemky měly jednoho vlastníka a nevznikly tak spory, jakým směrem se bude celý areál dál rozvíjet. Podle platné legislativy může ještě tělovýchovná jednota pozemky získat.  Má na ně předkupní právo. Jenže musí dorovnat vítěznou cenu. A na to sportovci nemají. Proto jim kraj společně s městem pomohou finance sehnat,“ vysvětlil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny s tím, že Moravskoslezský kraj poskytne TJ Frenštát pod Radhoštěm na nákup pozemků 1,25 milionu korun. Stejnou částku by mělo ze svého rozpočtu uhradit město Frenštát pod Radhoštěm.

Krajští zastupitelé dnes schválili ještě jednu dotaci. Ta bude využita v případě, že by společnost Tourist Invest od koupě pozemků pod můstky nakonec odstoupila. Právo na koupi by tak mělo město Frenštát pod Radhoštěm, které se v aukci s nabízenou částkou 2,275 milionu korun umístilo na druhém místě. Město by pak využilo investiční účelovou dotaci kraje ve výši 1,150 milionu korun, zbytek nákladů by pokrylo ze svého rozpočtu.

frame-scrollup