Zpráva

Skype rozhovor žáků ZŠ Mládí Orlová s prezidentkou Maltské republiky

12. březen 2018

Ve středu 28. 2. 2018 v základní škole Mládí Orlová zažili úžasnou věc. Vedli skype rozhovor s hlavou cizího státu!

ZŠ Mládí Orlová je první škola vůbec, která skype rozhovor s paní prezidentkou Maltské republiky Marií Louisou Coleiro Preca kdy vedla. Že prožili něco tak skvělého, žákům ani učitelům ve škole vlastně ještě ani pořádně nedochází.

Tento rozhovor nebyl náhlý a nahodilý, ale vyšel ze známosti z roku 2015. Tehdy žáci i učitelé díky projektu MŠMT „Šablony“ absolvovali jazykové pobyty v Maltské republice, kde díky místnímu prestižnímu novináři Patrickovi Jasonovi O´Brianovi a akční pohotovosti paní učitelky Šigutové vazby začaly.

Pan O´Brian již školu dvakrát navštívil, pobesedoval se žáky, zahájil spolupráci s paní ředitelkou, ale hlavně zprostředkoval přátelské setkání dvou učitelek s paní prezidentkou přímo v jejím prezidentském paláci v srpnu 2017.

Již zde projevila paní prezidentka zájem pohovořit i s dětmi a blíže poznat základní školu Mládí Orlová, ale také město a kraj. Odtud již vedla přímá cesta k  online rozhovoru.

Děti se na rozhovor velice pečlivě pod vedením vyučujících, ale i vlastní iniciativou připravovaly.  Stejně tak i učitelé. Nedá se říci, kdo byl před zahájením nervóznější. A pak už to začalo.

Nejprve paní ředitelka paní prezidentku srdečně přivítala a moc jí poděkovala za možnost tento rozhovor uskutečnit. Pak předala slovo žákům Marianovi, Natálii a Danielovi z 8. ročníku.

Ti v plynulé angličtině představili školu, město, náš kraj i republiku. Všichni tři měli také pro paní prezidentku připraveno několik otázek. Paní prezidentka na ně nejen odpověděla, ale také přidala několik zajímavostí ze svého osobního života.

Poté paní učitelky představily průběh projektů, které má škola i díky paní prezidentce rozjety - spolupráci se školou Chiswick House School in Malta a výtvarný projekt "Kdybych se stal prezidentem, tak bych….“. Ukázali paní prezidentce na kameru několik dopisů, které si žáci již vzájemně poslali a také výtvarné práce, které jsou už těsně před dokončením. Nakonec prezentovala výtvarně nadaná Sabina z 9. ročníku své práce, které jsou inspirované obrázky z Malty.

Všichni účastníci si celý rozhovor moc a moc pochvalovali, byli paní prezidentkou - její bezprostředností a milým vystupováním - zcela nadšeni. Po skončení rozhovoru ještě probíhala ve třídě dlouhá diskuze o možnostech dnešního světa, svobodě projevu a důležitosti znalosti angličtiny. A pak žákům i učitelům začalo postupně docházet, jaké obrovské cti se jim dostalo – my, obyvatelé malého města Orlová ze Severní Moravy jsme měli tu možnost se nejen prezentovat, ale i normálně lidsky se paní prezidentky zeptat na to, co nás zajímá.

Zde jsou reakce zúčastněných žáků – vlastně faktických moderátorů celé akce:

„Byla to mimořádná událost, neuvěřitelná náhoda a  zážitek, který asi čas jen tak nezakryje. Připravovali jsme se dlouho, všechno jsme museli umět zpaměti, den předtím jsme nervozitou skoro nespali.

Paní prezidentka měla velmi příjemný přátelský výraz a překvapila nás, jak mluvila o sobě a o svých cílech. Líbí se nám, že naslouchá lidem a snaží se jim pomáhat.

Naši zemi už navštívila před mnoha lety. Přáli bychom jí, aby se k nám mohla někdy vrátit a vidět, co se u nás změnilo. 

Uvědomili jsme si, jak jsou jazyky důležité, abychom obstáli, abychom se dostali do světa nejen jako pozorovatelé, ale hlavně abychom se mohli setkávat s mimořádnými lidmi.“

Celou školu také potěšilo, že si paní prezidentka tuto událost zveřejnila na svém oficiálním facebookovém profilu.

frame-scrollup