Zpráva

Středoškoláci ve Frýdku-Místku se mohou těšit na nové moderní dílny

Začíná stavba nových supermoderních dílen pro Střední odbornou školu ve Frýdku-Místku. Jedná se o zatím největší jednorázovou investici do středního školství v historii kraje. Veškeré náklady na výstavbu dvou nových budov v ulicích Lískovecká a Na Hrázi uhradí Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu. Stavby vyjdou celkem na 183 milionů, vybavení dílen pak bude stát 63 milionů korun.

„Nové dílny pro frýdeckomísteckou Střední odbornou školu plánoval Moravskoslezský kraj už od roku 2015. Financování projektu krajské zastupitelstvo schválilo v březnu minulého roku. Jsem rád, že se stavět začíná už po necelém roce. Na poměry krajů je čtvrtmiliardová investice výjimečná, jedná se o rozsáhlý projekt, díky kterému budou mít žáci hlavně strojírenských oborů supermoderní zázemí pro odbornou výuku,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a vysvětlil, že po převzetí stavby bude zhotovitel, kterým je společnost Beskydská stavební, dva týdny připravovat staveniště. Samotné stavební práce začnou v únoru a potrvají necelé dva roky, stavba má být předána po 630 dnech od jejího převzetí.

Stavební práce přijdou krajskou pokladnu na 183,7 milionu korun. Z této částky půjde 99 a půl milionu na dílny v Lískovecké ulici, 84,2 milionU bude stát výstavba dílen v ulici Na Hrázi. „Nemalé prostředky vynaložíme i na vybavení dílen. Skoro 46 milionů zainvestujeme do vybavení dílny v Lískovecké ulici, dalších skoro 17 milionů si vyžádá vybavení druhé dílny,“ vyčíslil náměstek hejtmana kraje Jaroslav Kania.

Obě stavby provedeme souběžně, skelet staveb je navržen z prefabrikovaného železobetonu a počítá se založením na vrtaných pilotách,“ řekl předseda dozorčí rady Beskydské stavební Daniel Pieszka.

Praktické vyučování střední školy je zatím v průmyslových závodech ve Frýdlantu nad Ostravicí a ve Frýdku-Místku. „Dosavadní prostory jsou už pro výuku nedostačující. Na odbornou výuku a její kvalitu klademe velký důraz a nové moderní zázemí už je opravdu nutné. Moderní dílny posunou technické vzdělávání v kraji na vyšší úroveň, také věřím, že výrazně zatraktivní studium na této střední škole. Jsem přesvědčený, že se po dokončení dílen zvedne o studium na Střední odborné škole ve Frýdku-Místku zájem,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Dvě nové budovy budou žákům a jejich pedagogům nabízet nejen moderní dílny a učebny, ale také potřebné zázemí, sklady, učebny, kabinety a šatny. „V budově Na Hrázi bude také například elektrolaboratoř, diagnostická dílna, karosárna nebo brousící box. V ulici Lískovecká bude mít škola k dispozici například kovárnu, soustružnické a frézařské dílny, svařovny nebo dílnu CNC pálení. Technické možnosti a nové technologie se dynamicky vyvíjí. Na to musíme reagovat a středoškolákům zajistit co nejlepší podmínky pro výuku,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.


28. ledna 2020
frame-scrollup