Zpráva

Středoškoláci z Jablunkova si osahají virtuální realitu

Celkem 6 krajských středních škol získalo moderní laboratoře virtuální reality za celkem 30 milionů korun. Projekt Moravskoslezského kraje je financovaný z evropských fondů s přibližně desetiprocentní krajskou spoluúčastí. Jednou ze zapojených škol je i Střední odborná škola a Střední odborné učiliště podnikání a služeb v Jablunkově, novou laboratoř tam slavnostně zprovoznili v pátek 15. listopadu 2019.

„Práce s digitálními technologiemi je pro mnohé obory absolutně nepostradatelná. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel středních škol v regionu klade důraz na modernizaci učeben a vytváření co nejvhodnějších podmínek pro výuku. Je to způsob, jak studium nejen zatraktivnit, ale také posunout dál. Čím lepší dovednosti žáci získají, tím jednodušeji se budou prosazovat na trhu práce. V moderních technologiích je budoucnost,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny, který se slavnostního otevření laboratoře virtuální reality zúčastnil. Jablunkovská škola je v pořadí poslední, která laboratoř získala, v ostatních školách už virtuální realitu naplno využívají. Krajský projekt je tak tedy dokončený.

Nová moderní učebna si vyžádala pětimilionovou investici, z níž šla větší polovina na technologie, necelé dva miliony stály stavební úpravy a zajištění bezbariérovosti výuky, na 400 tisíc korun přišel nový nábytek. „Všechny virtuální laboratoře, které školy v rámci projektu získaly, mají kromě moderního vybavení také výukové modely pro výuku jednotlivých oborů. Virtuální realita je teď prostě trendy, a tak by nová laboratoř mohla v Jablunkově ke studiu nalákat více žáků. Bylo by skvělé, kdyby se podařilo zvýšit zájem o studium na této škole, která se nachází na okraji našeho regionu a aktuálně zaznamenává spíše pokles počtu uchazečů. Tímto projektem se Moravskoslezský kraj snaží školu podpořit,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Jablunkovská Střední odborná škola a Střední odborné učiliště podnikání a služeb nabízí žákům maturitní obor Dopravní prostředky a učební obory Opravář zemědělských strojů a Automechanik. Kromě nové laboratoře virtuální reality mají ke studiu žáky devátých tříd nalákat také nové obory, které vedení školy plánuje otevřít. Od příštího školního roku by se měly otevřít maturitní obory Informační technologie a Ekonomika a podnikání, také učební obor Kuchař-číšník.

Laboratoře virtuální reality získaly tyto školy zřizované Moravskoslezským krajem:

  • Střední odborná škola Frýdek-Místek
  • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště podnikání a služeb, Jablunkov
  • Střední průmyslová škola Karviná
  • Střední škola technická, Opava
  • Střední škola technická a dopravní, Ostrava - Vítkovice
  • Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice

15. listopadu 2019
frame-scrollup