Zpráva

Těšínská karafa aneb setkání mladých sommelierů v Českém Těšíně

13. únor 2017

„Umění sommeliera změní jakoukoli příležitost u stolu v nezapomenutelný zážitek.“ Tuto myšlenku opět potvrdil letošní 11. ročník juniorské odborné soutěže Těšínská karafa 2017.
Sommelierskou soutěž pořádala - pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pana Mgr. Stanislava Folwarczného - Albrechtova střední škola, Český Těšín. Mladé sommeliery na jejich cestě za poznáním podpořil Vinařský fond České republiky. Soutěž se konala s odbornou garancí Asociace hotelů a restaurací ČR a hlavně garancí Libora Nazarčuka, viceprezidenta Asociace sommelierů ČR. Setkání mladých sommelierů v Těšíně si udržuje velmi vysokou úroveň, ke které přispívají také partneři soutěže Vinařství VINO HORT, Vinařství Špalek, Vinařství Reisten a
 
Asociace číšníků ČR. Soutěžící, kteří přijeli do Českého Těšína změřit své síly, jsou studenty středních škol s gastronomickým zaměřením z celé České republiky (nejvzdálenější byla Hotelová škola z Teplic v Čechách. Celkem se do soutěže přihlásilo 12 škol a 37 mladých sommelierů. Soutěžící byli dle svých zkušeností rozděleni do dvou kategorii, KADET a ZNALEC.
Soutěžilo se v několika etapách: test odborných znalostí, senzorické hodnocení vína, servis bílého vína a servis červeného vína, včetně jeho dekantace. Finalisté pak předvedli servis šumivého vína, opravu vinného lístku a doporučili vína k jednotlivým pokrmům. Konečný verdikt odborné poroty, ve které zasedali zástupci partnerů a dokonce nějakou dobu také náměstek hejtmana pro oblast školství pan Mgr. Stanislav Folwarczny zněl takto:
 
Kategorie "Znalec"
1. místo Zuzana Komůrková – SOŠ Znojmo
2. místo Natálie Bordácsová – VOŠ Havířov
3. místo Anna Hrazdilová - SŠ Charbulova, Brno
 
Kategorie "Kadet"
1.místo Martin Sedlák – VOŠ Havířov
2. místo Martina Capilová - Hotelová škola Frenštát p. R.
3. místo Kateřina Peterková – SŠ společného stravování Ostrava - Hrabůvka
 
Pořadatelská škola letos omladila svůj reprezentační tým, v kategorii kadet byla nejlepší Natálie Babiszová na 5. místě, v kategorii znalec Veronika Pukowiec na 7. místě.
Albrechtova střední škola v Českém Těšíně vyučuje gastronomické obory již desítky let. A sommelierství se věnuje aktivně již sedmnáct let. Ve škole byli nejprve žáci připravováni individuálně k soutěžím, pak byl v rámci jedinečného školního vzdělávacího programu zaveden odborný předmět sommelierství. Žáci gastronomických oborů se přímo učí základy znalectví vín. Mezi vyučujícími jsou absolventi sommelierských kurzů, s akreditací MŠMT, pořádaných Vinařskou akademií Valtice. Škola může proto nabízet svým žákům nadstandardní výuku sommelierství a široké veřejnosti pak sommelierské kurzy. Nejúspěšnějším sommelierem školy je Zdeňka Kačmárová - juniorská mistryně ČR a Marek Vondráček, který získal bronz na vrcholové soutěži Bohemia Trophee v Praze.
frame-scrollup