Zpráva

V kraji máme úspěšné Mladé průvodce

31. ledna 2020

Již jedenáctý ročník mezinárodní soutěže Mladý průvodce se konal v prostorách společenského sálu Střední školy společného stravování Ostrava-Hrabůvka. O nejlepší průvodcovskou dvojici se porvali studenti z dvanácti středních škol z Česka a Slovenska zaměřených na obory gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu. V prostorách společenského sálu SŠ společného stravování v Ostravě-Hrabůvce se 23. 1. 2020 konal již 11. ročník mezinárodní soutěže Mladý průvodce pro mladé odborníky v oblasti cestovního ruchu. Žáci z 12 středních škol z Česka a Slovenska letos soutěžili se svými prezentacemi na téma „Svatební cesta“. Jejich úkolem bylo vytvořit pěti až sedmidenní návrh svatební cesty, přičemž termín, lokalitu a trasu si mohli libovolně zvolit. Dvojčlenné týmy v rozmezí 12 až 15 minut představili svou prezentaci porotě, která byla složená ze zástupců Moravskoslezského klastru CR, Asociace průvodců, CK a hotelů. Porota hodnotila nápaditost a originalitu při sestavování trasy, atraktivitu programu zájezdu, skladbu a strukturu nabízených služeb, ale i profesní vystupování. Soutěžící museli taktéž obhájit navržený finanční rozpočet a část prezentace přednést v cizím jazyce.

A kdo se stal Mladým průvodcem roku 2020?

Na 1. místě se umístilo družstvo z Hotelové akadémie Nitra ve složení Alexandra Benďáková a Denisa Machovcová. Děvčata obhájila loňské prvenství svatební cestou do Švédska. Na 2. místě skončila dvojice z pořadatelské školy SŠSS Ostrava-Hrabůvka, Anita Mizeráková a Martina Hrbáčková, která porotě nabídla romantický pobyt v Rumunsku. Třetí místo vybojovalo družstvu ze SŠ hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD v Šilheřovicích. Svatební cesta Ondřeje Berky a Natálie Palečkové směřovala na jih Afriky, do Zambie. Jako jednotlivci absolvovali před samotnou soutěží i vědomostní test ze zeměpisu cestovního ruchu a vítězkou se stala studentka Denisa Machovcová z Nitry. Všichni účinkující si odvážejí domů účastnické listy a upomínkové předměty od sponzorů soutěže a vítězové i hodnotné ceny. Bylo poděkováno rovněž trenérům družstev.

Do odborné poroty letos zasedli Mgr. Markéta Šupica z CK Relax Adriatic, Mgr. Miroslava Kopčajová a Ing. Kamil Schaumann z KLASTRu ČR, Marína Sedláková z Asociace průvodců ČR, Šárka Bednáriková z Imperial Hotelu Ostrava. „Mezinárodní soutěž odhalila nové talenty na poli cestovního ruchu. Soutěžící se letošního ročníku zhostili velmi dobře a nabídli zajímavá místa a aktivity, rovněž ukázali, co se ve škole naučili a jak jsou schopni své znalosti zúročit. Dalším cílem soutěže je prohloubení spolupráce mezi jednotlivými soutěžícími školami a zkvalitnění propojení teorie s praxí v cestovním ruchu,“ sdělila organizátorům předsedkyně poroty Mgr. Markéta Šupica. Záštitu nad soutěží převzal Moravskoslezský klastr CR a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. Na soutěž se dostavili i pozvaní hosté např. Michael Seifert, ředitel Imperial Hotelu Ostrava, ředitel Hotelové školy ve Frenštátu p. Radhoštěm RNDr. Ivo Herman. Pro zájemce z řad soutěžících připravila pořadatelská škola komentovanou prohlídku Ostravy.

frame-scrollup