Zpráva

Ve Frýdku-Místku vyroste díky krajské dotaci nová sportovní hala pro děti a mládež

13. září 2018

Moravskoslezský kraj i Statutární město Frýdek-Místek podpoří soukromého investora. Díky tomu se už na podzim tohoto roku začne stavět hala pro děti a mládež Basketpoint. Nová hala vyroste na pozemcích mezi fotbalovým areálem Stovky a 5. základní školou v ulici Elišky Krásnohorské. Záměr investora je dokončit stavbu v průběhu roku 2019.

„Tento způsob financování projektu považuji za naprosto ideální. Je velmi blízký formě PPP projektů. Soukromý investor pan Zdeněk Navrátil přišel s nápadem, je ochotný zainvestovat větší třetinu nákladů a o spolupráci požádal vedení města a kraje. Je to pro nás jistota, že myslí svůj záměr vážně, je v něm osobně zainteresovaný a dotáhne jej do konce. Díky tomu budou mít sportovci ve Frýdku-Místku novou halu, kde budou probíhat tréninky, ale i turnaje a další akce. Je to další významný krok směrem k zatraktivnění našeho regionu. Soukromý investor se navíc zavázal, že pokud kraj stavbu haly podpoří, je připraven projekt finalizovat z vlastních zdrojů i za cenu zvýšených nákladů. Dále nabídl, že hotovou projektovou dokumentaci zdarma poskytne k případné replikaci neziskovým organizacím nebo veřejnému sektoru. Taková nabídka se neodmítá,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že projekt Basketpoint je už ve fázi zahájení územního a stavebního řízení. Dokonce se už vybírá generální dodavatel, který by měl stavbu zahájit v říjnu tohoto roku.

Nová sportovní hala pomůže řešit nedostatečnou kapacitu sportovišť pro místní sportovní kluby, tělovýchovné jednoty a další spolky ve Frýdku- Místku. „Celý projekt nové haly je prostě sympatický. Basketbalový klub učí děti, že za každým úspěchem je kus dřiny. Smysluplné trávení času ale nabízí nejen talentovaným mladým spaortovcům, ale i dětem, které jen prostě mají chuť se hýbat. Sport je tak nástrojem k výchově a zdravému směřování dětí a mládeže. Moravskoslezský kraj se snaží sportovní aktivity dětí a mládeže co nejvíce podporovat a stavba basketbalové haly s naší vizí absolutně koresponduje. Nová hala také nabídne prostory k regionálním i celostátním turnajům a akcím,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a doplnil, že kraj projekt podpoří 17 miliony. Stejnou částku poskytne Frýdek- Místek, soukromník zatím počítá s investicí 21 milionů korun.

„Jsem rád, že se podařilo najít právní rámec pro realizaci projektu, který může být šablonou pro uplatňování dobročinnosti a mobilizaci privátních dárců do neziskového sektoru v praxi. Konání vedení magistrátu Statuárního města Frýdek-Místek a akční přístup pana hejtmana Vondráka při organizaci zásadní spoluúčasti kraje pomůže především dětem a neziskové organizaci Basketpoint. Tam, kam míří i peníze mé a mojí rodiny. Bez pomoci každého jednoho z přispěvatelů by výstavba haly nebyla možná. Při rozhodování k tomuto kroku mi pomohly zkušenosti s všudypřítomnou dobročinností v našem druhém domově v Japonsku, stejně jako zkušenosti ze základních a středních škol v USA. Mám velkou radost, že budeme moci odměnit děti za jejich pracovitost a úsilí a ve městě se uleví stávajícím kapacitám,“ řekl soukromý investor Zdeněk Navrátil a doplnil, že sportoviště i zázemí areálu jsou projektovány skromně, ale tak, aby zajistily potřebnou bezpečnost a minimální provozní náklady.

Krajská 17milionová dotace uhradí náklady na zemní práce a zakládání stavby. Peníze půjdou i na konstrukce, obvodové stěny a opláštění včetně izolace. Dále se dotace využije na úpravy povrchů, podlahy včetně obkladů, kanalizace včetně přípojek nebo elektroinstalace.

frame-scrollup