Zpráva

Zimní olympiáda dětí a mládeže v Pardubicích

V neděli 28. ledna odstartovala Zimní olympiáda dětí a mládeže slavnostním ceremoniálem v pardubické Tipsport areně. Moravskoslezská výprava v čele s vlajkonošem Jakubem Jandou nastoupila jako obhájce prvenství z předchozí olympiády. Jakub Janda reprezentoval Českou republiku na čtyřech zimních olympiádách. Jako druhý Čech v historii vyhrál Turné čtyř můstků a jako první Čech i celkové hodnocení Světového poháru. Z mistrovství světa pak má stříbrnou a bronzovou medaili. Letošních zimních olympijských her se účastní celkem 1 251 mladých sportovců, kteří budou soutěžit v 11 sportech a 29 disciplínách. „Z našeho kraje bude bojovat celkem 94 sportovců, o které se v průběhu olympiády bude starat 29 trenérů a servismanů. Výprava obsadí všechny sporty i disciplíny,“ říká na úvod vedoucí výpravy František Pokluda.

Moravskoslezský kraj má své bojovníky v akrobatickém lyžování, ledním hokeji, krasobruslení, snowroardingu, alpských a běžečných disciplínách, rychlobruslení, biatlonu a lyžařském orientačním běhu. Mimo tyto sporty budou na programu šachy a taneční sport.

Olympiáda skončí závěrečným ceremoniálem 1. února v 19 hodin na zimním stadioně v České Třebové. Dění na zimní olympiádě přináší také web Her VIII. zimní olympiády dětí a mládeže.

Průběžné zprávy a výsledky:

Druhý olympijský den našemu kraji přinesl medaile hned z několika soutěží. V orientačním běhu se neztratil Radek Peňáz a dojel si pro zlatou medaili, jeho bratr Vojtěch skončil na místě sedmén, což v součtu bodů znamená, že Moravskoslezský kraj ovládl kategorii chlapců v lyžařském orientačním bodu. Velmi se činili naši mladí snowboardisté, kteří si dojeli pro dvě bronzové, dvě stříbrné a jednu zlatou medaili. Zlato pro nás vybojoval v paralelním obřím slalomu starších žáků Šimon Choleva. Šimon je naše želízko v ohni, protože už na minulé olympiádě získal dvě zlaté medaile. Dařilo se také našim hokejistům, kteří porazili hráče z Olomouckého kraje a po napínavém souboji také hráče z kraje Jihočeského.
V průběžném pořadí krajů si nevedeme vůbec špatně, dělíme se o třetí příčku s Královehradeckým krajem.

Třetí olympijský den se nesl opět ve znamení několika medailí. Krasobruslař Samuel Tran nezklamal a dojel si svou jízdou pro bronz. Bohužel se kategorie chlapců nepočítá do celkového bodového hodnocení krajů, ale nijak to neubírá Samuelovu úspěchu. Nezklamali ani naši snowboardisté. Bruno Tatarko vybojoval na této olympiádě už druhé stříbro, podobně jako Adéla Keclíková, která včera přidala stříbro k již bronzové medaili z předchozího dne. Inbsp;díky těmto dvěma závodníkům jsou naši snowboardisté mezi kraji průběžně na první pozici. Včera také proběhl taneční sport, kde naši sourozenci Petrášovi vytančili šesté místo. V biatlonu jsme za včerejšek měli nejlepší místo sedmé, tak našim závodníkům držte palce, konkurence je totiž veliká. Průběžně se jako kraj dělíme o třetí místo s Prahou.

Čtvrtý den byl opět velmi napínavý. Poprvé se jelo rychlobruslení, kde se předvedl náš Petrnbsp;Javora. Primárně je velmi rychlým hokejistou v HC Vítkovice Ridera, což jel dokázat i v rychlobruslení a zajel si rovnou pro dvě stříbrné medaile. Rychlobruslaři chlapci jsou průběžně druzí za Vysočinou. Úspěšná byla také děvčata v Alpských disciplínách, kde Tereza Kreissová přidala další bronzovou medaili a mezi kraji jsme vnbsp;kategorii dívek na průběžném třetím místě. Důležitý byl včera zejména hokej, protože vítězství znamenalo postup do semifinále a hlavně to, že naši hokejisti budou hrát ve stejné hale. V případě prohry by museli vstávat mnohem dříve, převézt si veškerou výstroj do Chocně a to by jim jistě na síle a klidu neubralo. Chlapci to nejspíš věděli a proto rozstříleli v prvním zápase Pardubice 6:0. Vnbsp;druhém zápase se hráči z Královehradeckého kraje bránili, ale naši se nedali a dopadlo to 3:0 pro nás. V průběžném pořadí krajů jsme na 4.nbsp;místě, ale bodové rozdíly jsou nepatrné, takže se dnes můžeme těšit na velmi napínavé finále. O to více všem fandíme a držíme palce.

Poslední den olympiády byl velmi napínavý. Jediný, kdo si mohl být jistý umístěním na bedně, byl Liberecký kraj, který zimním disciplínám kraluje. Pořadí ostatních krajů senbsp;vnbsp;tabulce velmi rychle měnilo. Chvílemi jsme dokonce byli inbsp;na třetím místě, nakonec skončil Moravskoslezský kraj pátý. 5.nbsp;den olympiády se rozhodovalo ve všech zbývajících sportech. Největším diváckým lákadlem byl zřejmě hokej. Náš tým postoupil donbsp;finále, venbsp;kterém se utkal s hráči Vysočiny a byl to skutečně velmi napínavý zápas. Během řádného času padly 4nbsp;branky na každé straně, následovalo prodlužení a adrenalin rostl nejen v řadách hráčů, ale zejména u fanoušků, kteří tak vytvořili pravou olympijskou atmosféru. Bohužel, hráčům Vysočiny se podařilo ve třetí minutě prodloužení překonat našeho brankáře, a tak se naši museli spokojit se stříbrem.

Letošní zimní olympiáda je za námi. Pro mladé sportovce to byla jistě velká zkušenost a také možnost poznat mnoho nových přátel.

Děkujeme, že jste nám drželi palce.


 

 

 


29. ledna 2018
frame-scrollup